1-silme-düzeltme kodlamaları
On single-deletion-correcting codes
- Tez No: 919386
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BÜLENT EKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde tek-silme hatalarını tespit edip düzeltebilen Varshamov-Tenengolts ve $C_{\alpha,\beta,m}$ kodlaması üzerine yoğunlaşılmıştır. Ayrıca, q-binom katsayılarının bu kodlarla nasıl ilişkilendirilebileceği araştırılmaktadır. Bu tür kodlar, özellikle veri iletimi ve depolama sistemlerinde kritik öneme sahiptir çünkü veri kaybı ve hataları, günümüz iletişim sistemlerinde sıkça karşılaşılan sorunlardandır. Ana problemimiz Varshamov-Tenengolts kodlamasına dayanan tek-silme-düzeltme kodlamasının eleman sayısını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the Varshamov-Tenengolts and $C_{\alpha,\beta,m}$ coding scheme, which is capable of detecting and correcting single deletions. Additionally, the relationship between q-binomial coefficients and these codes is explored. Such codes are crucial in data transmission and storage systems, as data loss and errors are common issues encountered in modern communication systems. The main problem addressed is determining the cardinality of the single-deletion-correction coding scheme based on the Varshamov-Tenengolts codes.