Makine öğrenmesi yöntemleri ile matematiksel modellemeler
Mathematical modelling by machine learning algorithms
  1. Tez No: 919388
  2. Yazar: GÜLLER KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Makine öğrenimi sağlık, eğitim, psikoloji gibi birçok farklı alanda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada makine öğrenimi ile müzikte duygu sınıflandırılması problemi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 9 bölümden oluşan bu çalışmada UCI machine learning Repository sitesinden 50 öznitelik, 4 sınıf etiketi 400 birimden oluşan ve kayıp verisi bulunmayan“ Turkısh Music Emotion”adlı veri seti ele alınarak, Anaconda ortamında, Jupiter Notebook uygulaması ile Python araçları kullanılarak KNN, Naive Bayes, Karar Ağaçları, Rastgele Orman, Boosting (AdaBoost, XGBoost), DVM, Logistik Regresyon algoritmalarından yararlanılmıştır. İlk bölüm literatür özetini, ikinci bölüm ise çalışmada kullanılan tekniklere ait temel bilgileri içermektedir. Üçüncü bölüm veri seti ile kurulan sınıflandırma modellemelerinin başarılarını, dördüncü bölüm ise sınıf etiket sayısı indirgemenin model başarı ölçütü üzerindeki etkilerini incelemektedir. Beşinci ve altıncı bölüm sırası ile denetimsiz boyut azaltma tekniklerinin öznitelikleri gruplandırmadan ve gruplandırarak uygulanmasının sınıflandırma üzerine etkilerini içermektedir. Yedinci ve sekizinci bölüm ise sırasıyla denetimli boyut azaltma tekniklerinin öznitelikleri gruplandırmadan ve gruplandırarak uygulanmasının sınıflandırma üzerindeki sonuçlarını kapsamaktadır. Yapılan tüm işlemler ve incelenen algoritmaların model başarıları grafikler ile özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Machine learning is widely used in many different fields such as health, education, psychology. In this study, the problem of emotion classification in music was investigated with machine learning. For this purpose, in this study consisting of 9 sections, a data set called“Turkish Music Emotion”consisting of 50 attributes from the UCI machine learning Repository site, 4 class tags, 400 units and no lost data was taken into account and KNN, Naive Bayes, Decision Trees, Random Forest, Boosting (AdaBoost, XGBoost), SVM, Logistic Regression algorithms were used in the Anaconda environment using Python tools with the Jupiter Notebook application. The first part contains a summary of the literature, and the second part contains basic information about the techniques used in the study. The third part examines the achievements of classification modeling established with the data set, and the fourth part examines the effects of reducing the number of class labels on the model success criterion. The fifth and sixth sections, respectively, contain the effects of applying unsupervised size reduction techniques without grouping and grouping attributes on classification. The seventh and eighth chapters cover the results of applying supervised size reduction techniques without and by grouping attributes on classification, respectively. All the operations performed and the model achievements of the algorithms studied are summarized with graphs.