Mikrodalga ile trimesik asit merkezli heterosiklik bileşiklerin sentezi ve [{Fe(salen)}2O] komplekslerinin incelenmesi
Synthesis of trimesic acid cored heterocyclic compounds with microwave and investigation of [{Fe(salen)}2O] complexes
- Tez No: 919390
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak trimesik asit kullanıldı. Literatür kaynaklarından faydalanarak polifosforik asit katalizörlüğünde 2,3-diamino-4-bromopiridin, 2,3-diamino-5-kloropiridin, o-fenilendiamin ve 3,4-diaminotoluen ile sırasıyla 5-(7-bromo-3H-imidazo[4,5-b]piridin-2-il)izoftalik asit, 5-(6-kloro-3H-imidazo[4,5-b]piridin-2-il)izoftalik asit, 5-(1H-benzo[d]imidazol-2-il)izoftalik asit ve 5-(6-metil-1H-benzo[d]imidazol-2-il)izoftalik asit olmak üzere 4 adet benzimidazol ligandı mikrodalga yardımı ile sentezlenmiştir. Sentezlenen ligandarın yapıları FT-IR, elementel analiz ve 1H NMR analizleri ile aydınlatıldı. Elde edilen ligandların, [{Fe(salen)}2O] metal ligand kompleksiyle köprülü reaksiyonları gerçekleştirildi. Sonuç olarak, dört farklı ligand ve komplekslerinin yapıları elementel analizleri, FT-IR, 1H-NMR, manyetik süsseptibilite yöntemleri ile yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, trimesic acid was used as the starting material. Using literature sources, under polyphosphoric acid catalysis; 2,3-diamino-4-bromopyridine, 2,3-diamino-5-chloropyridine, o-phenylenediamine, and 3,4-diaminotoluene, along with four benzimidazole ligands namely, 5-(7-bromo-3H-imidazo[4,5-b]pyridin-2-yl)isophthalic acid, 5-(6-chloro-3H-imidazo[4,5-b]pyridin-2-yl)isophthalic acid, 5-(1H-benzo[d]imidazol-2-yl)isophthalic acid, and 5-(6-methyl-1H-benzo[d]imidazol-2-yl)isophthalic acid were synthetized via microwave-assisted reactions. The structure of the synthetized ligands were elucidated through FT-IR, elemental analysis, and 1H NMR analyses. With the [{Fe(salen) 2O] metal complex, the coupling reactions of the acquired ligands were carried out. As a result, the structures of four different ligands and their complexes were elucidated using elemental analyses, FT-IR, 1H-NMR, and magnetic susceptibility methods.