Sekizinci sınıf öğrencilerinin çeşitli değişkenler açısından fen bilgisine ilişkin tutum ve motivasyon düzeyleri ile LGS başarı puanları arasındaki ilişki
The relationship between 8th grade students' attitude and motivation levels towards science in terms of various variables and their LGS success scores
  1. Tez No: 919413
  2. Yazar: SEVDANUR SULAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DİLBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu araştırma, sekizinci sınıfta öğrenim gören ve LGS sınavına katılan öğrencilerin fen bilimlerine ilişkin tutum ve motivasyon düzeylerini ile LGS başarı puanları arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek ve çeşitli değişkenlere göre anlamlı fark oluşturup oluşturmadığını tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Yöntem: Araştırma betimsel, ilişkisel tarama yönteminin kullanıldığı nicel bir araştırmadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgiler formu, fen bilimlerine ilişkin tutum ölçeği , akademik motivasyon ölçeği ve 2024 LGS sınav puanları kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde veriler betimsel istatistikler, açımlayıcı faktör analizi, bağımsız gruplar T-testi, tek yönlü manova ve pearson korelasyon analizi kullanılarak yorumlanmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonucunda, sekizinci sınıf LGS öğrencilerinin fen bilimlerine ilişkin tutum düzeyleri yüksek; akademik motivasyon düzeyleri ortalamanın üzerinde tespit edilmiştir. Araştırmada yer alan sekizinci sınıf öğrencilerinin, LGS sınavı puan ortalamaları 303,01 bulunmuştur. Öğrencilerinin fen bilimlerine ilişkin tutumlarının cinsiyet, DYK'ye katılım ve öğretmen desteğini hissetme değişkenlerine göre; motivasyonlarının alt boyutlarda cinsiyet, yaş, babanın eğitim durumu ve öğretmen desteğini hissetme, DYK' ye katılım değişkenlerine göre; LGS sınav puanlarının anne ve babanın eğitim durumu değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığı gözlemlenmiştir. Pearson korelasyon analizi sonucuna göre sekizinci sınıf LGS öğrencilerinin fen bilimlerine ilişkin tutumları ile motivasyon puanları arasında orta düzeyde; fen bilimlerine ilişkin tutum ölçeğinin“bilgi”alt boyutu ile LGS sınav puanları arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonuçlar: Sonuç olarak araştırmada sekizinci sınıf LGS öğrencilerinin fen bilimlerine ilişkin tutumları yüksek, motivasyonları ortalamanın üzerinde olmasına rağmen fen bilimlerine ilişkin tutum, motivasyon ve LGS sınav puanları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was prepared to determine the relationship between the attitudes and motivation levels of students studying in the eighth grade and taking the LGS exam regarding science and their LGS success scores, and to determine whether there is a significant difference according to various variables. Method: The research is a quantitative research using descriptive, relational scanning method. Personal information form, science attitude scale, academic motivation scale and 2024 LGS exam scores were used as data collection tools. The data collected in the study was analyzed using the SPSS 25.0 package program. In the analyses, the data were interpreted using descriptive statistics, exploratory factor analysis, independent groups T-test, one-way manova and pearson correlation analysis. Findings: As a result of the research, eighth grade LGS students' attitude levels towards science are high; Academic motivation levels were found to be above average. The LGS exam score average of the eighth-grade students included in the research was found to be 303.01. Students' attitudes towards science according to the variables of gender, participation in DYK and feeling of teacher support; sub-dimensions of motivation according to variables such as gender, age, father's education level, feeling teacher support, and participation in DYK; It has been observed that LGS exam scores differ significantly according to the educational status variables of the mother and father. According to the results of Pearson correlation analysis, the relationship between eighth grade LGS students' attitudes towards science and their motivation scores is moderate; A weak positive significant relationship was found between the“knowledge”sub-dimension of the attitude scale towards science and LGS exam scores. Conclusions: As a result, although the eighth grade LGS students' attitudes towards science were high and their motivation was above average, no significant relationship was found between attitudes towards science, motivation and LGS exam scores.