Dirençli kuru göz hastalarında subkonjonktival trombozitten zengin plazmanın etkisi
The effect of subconjunctival platelet rich plasma in refractory dry eye disease
- Tez No: 919414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP YURTTAŞER OCAK, DR. MUSTAFA DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Dirençli kuru göz tedavisinde, subkonjonktival trombositten zengin plazma tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi ve bu tedavinin damla tedavisine göre etkinlik ve yan etki farklılıklarının belirlenmesi Gereç ve yöntem: Çalışmamızda Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Göz Kliniği'nde Ocak 2023-Aralık 2023 tarihleri arasında tedaviye dirençli kuru göz hastalığı nedeniyle trombositten zengin plazma tedavisi (TZP) uygulanan hastalarının dosyaları retropektif olarak incelendi. Hastalar, damla ve subkonjonktival tedavi uygulananlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hasta dosyalarından tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ve 3.aylardaki düzeltilmiş görme keskinlikleri, OSDI skorları, Schirmer testi, konjonktival hiperemi, non-invaziv gözyaşı kırılma zamanı, Oxford derecelendirmesine göre floresein ile kornea ve konjonktiva boyanması ve meibografi bulguları kaydedildi. Elde edilen bu veriler, her iki tedavi yönteminin tedavi öncesi, 1. ve 3.ay bulguları açısından kendi içinde ve gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Damla şeklinde TZP kullanan 33 hasta (Grup 1) ve subkonjonktival TZP uygulaması yapılan 31 hasta (Grup 2) olmak üzere toplamda 64 hasta iki gruba ayrıldı. Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Ayrıca, gruplar arasında tedavi öncesi ve tedavi sonrası düzeltilmiş görme keskinliği, non-invaziv gözyaşı kırılma zamanı, Oxford derecelendirmesine göre floresein ile kornea ve konjonktiva boyanması, konjonktival hiperemi ve meibografi bulguları açısından da istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05). Damla tedavisi grubunda düzeltilmiş görme keskinliği, 3.ayda tedavi öncesi ve 1.aya göre istatistiksel olarak anlamlı artış gösterirdi (p=0.001). Schirmer testinde, tedavi öncesi ve tedavi sonrası 3.ay sonuçları açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmazken, subkonjonktival tedavi grubunda tedavi sonrası 1.ayda damla grubuna kıyasla anlamlı derecede yüksek tespit edildi. (p=0.027) Her iki tedavi yönteminde de non-invaziv gözyaşı kırılma zamanı açısından tedavi öncesi ve sonrası anlamlı fark görülmedi. OSDİ skorları, her iki tedavi grubunda da 1. ve 3. aylarda tedavi öncesine kıyasla anlamlı düşük bulundu, ancak bu düşüş 3.ayda subkonjonktival tedavi grubunda damla grubuna kıyasla daha belirgin olduğu tespit edildi (p=0.031). Floresein ile yapılan kornea ve konjonktiva boyanması ile konjonktival hiperemi her iki tedavi grubunda da tedavi öncesine kıyasla anlamlı iyileşme gösterdi. Bununla birlikte, meibografi ile meibomian bez değerlendirilmesinde iki grup arasında tedavi öncesi ve sonrası anlamlı değişiklik görülmedi. Sonuç: Her iki yöntemin de dirençli kuru göz hastalarında etkili olduğu düşünülebilir. Değerlendirilen parametreler açısından iki yöntem arasında belirgin bir fark görülmemekle birlikte, subkonjonktival tedavi, aylık standart doz uygulamalarına olanak tanıması, hastaların günlük damla kullanım sıklığını ve ihtiyaç duyulan damla miktarını azaltması sayesinde hem hasta memnuniyetini hem de tedaviye uyumu artırmasıyla öne çıkmaktadır. Ayrıca, poliklinik koşullarında uygulanabilirliği ile subkonjonktival tedavi, kuru göz tedavisnde uygulanabilir bir yöntem olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Evaluation of the efficacy of subconjunctival platelet-rich plasma therapy in the treatment of refractory dry eye and determination of the efficacy and side effect differences of this therapy compared to drop therapy Material and Methods: In our study, the files of patients who underwent platelet-rich plasma therapy (PRP) for treatment-resistant dry eye disease between January 2023 and December 2023 in the Ophthalmology Clinic of Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital were retrospectively analysed. The patients were divided into two groups as drop and subconjunctival treatment. Corrected visual acuities, OSDI scores, Schirmer test, conjunctival hyperaemia, non-invasive tear breakup time, corneal and conjunctival staining with fluorescein according to Oxford grading and meibography findings were recorded from the patient files before and 1 and 3 months after treatment. These data were statistically compared within and between the groups in terms of pre-treatment, 1st and 3rd month findings of both treatment modalities. Results: A total of 64 patients were divided into two groups: 33 patients who received TZP in drop form (Group 1) and 31 patients who received subconjunctival TZP (Group 2). There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age and gender. In addition, there was no statistically significant difference between the groups in terms of pre-treatment and post-treatment corrected visual acuity, non-invasive tear break-up time, corneal and conjunctival staining with fluorescein according to Oxford grading, conjunctival hyperaemia and meibography findings (p>0.05). In the drop treatment group, corrected visual acuity showed a statistically significant increase at 3 months compared to pre-treatment and 1 month (p=0.001). In Schirmer's test, there was no significant difference between the two groups in terms of pre-treatment and 3 months post-treatment results, but it was significantly higher in the subconjunctival treatment group compared to the drop group at 1 month post-treatment. (p=0.027) There was no significant difference in non-invasive tear break-up time in both treatment methods before and after treatment. OSDI scores were significantly lower in both treatment groups at 1 and 3 months compared to pretreatment, but this decrease was more significant in the subconjunctival treatment group compared to the drop group at 3 months (p=0.031). Corneal and conjunctival staining with fluorescein and conjunctival hyperaemia showed significant improvement in both treatment groups compared to pretreatment. However, meibomian gland evaluation with meibography showed no significant change between the two groups before and after treatment. Conclusions: Both methods can be considered to be effective in patients with moderate and advanced dry eye. Although there is no significant difference between the two methods in terms of the parameters evaluated, subconjunctival treatment stands out with the fact that it increases both patient satisfaction and compliance with the treatment by enabling monthly standard dose applications, reducing the frequency of daily drop use and the amount of drops needed. In addition, subconjunctival treatment can be considered as a feasible method in the treatment of dry eye with its applicability in outpatient clinic conditions.