Sodyum glukoz cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörlerinin eritrositoz üzerine etkisi
The effect of sodium glucose cotransporter-2 inhibitors on erythrocytosis
- Tez No: 919412
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜLAY KADIOĞLU KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Sodyum Glukoz Cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitörleri son yıllarda sık kullanılan, glukoz regülasyonu dışında kardiyoprotektif ve nefroprotektif etkileri de olan oral antidiyabetik ilaçlardır. İlacın başlıca yan etkileri arasında dehidratasyon, kan basıcı düşüşü, genital ve üriner enfeksiyonlar yer almaktadır. İlaca bağlı gelişen, daha az bilinen bir yan etki ise eritrositoz diğer adıyla polisitemidir. Çalışmamızda SGLT-2 inhibitör kullanımına bağlı eritrositoz gelişim sıklığını, hastalardaki ortalama hemoglobin (Hgb), hematokrit (Hct) artış miktarını ve bunu etkileyen risk faktörlerini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Ocak 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Polikliniklerinde SGLT-2 inhibitörü başlanan tüm hastalar değerlendirildi. 1200 hastanın 815'i verilerinin eksik olması ve dahil edilme kriterlerine uymaması nedeni ile çalışma dışı bırakıldı. Kalan 385 hastanın demografik verileri, kronik hastalık ve ilaç kullanım öyküleri, SGLT-2 inhibitörü kullanımı öncesi, takip vizitlerindeki ve çalışma sonu hemoglobin, hematokrit değerleri ve biyokimyasal verileri değerlendirildi. Eritrositoz; DSÖ, the European Hematology Association (EHA) ve the American Society of Hematology (ASH) kılavuzlarına göre hemoglobin değerinin kadında >16 g/dL, erkekte >16.5 g/dL olması veya hematokrit değerinin kadında>%48, erkekte>%49 olması olarak tanımlandı. BULGULAR: 385 hastanın 58'inde (%15,1) polisitemi geliştiği görüldü. Polisitemi gelişen hastaların %93,1 i (n=54) erkekti. Sigara kullanımı ve erkek cinsiyetin SGLT-2 inhibitörü kullanan kişilerde polisitemi gelişimini etkileyen en önemli risk faktörü olduğu görüldü. İnsülin kullanımı ve demir eksikliği ise polisitemi gelişiminden koruyucu faktör olarak tespit edildi. Polisitemi gelişen grupta gelişmeyene göre serum glukoz düzeyleri benzer miktarda azalsa da HbA1c seviyesinde daha fazla düşüş olduğu görüldü (Sırasıyla çalışma sonu HbA1c 7.35 ve 7.9; p=0.022). Tüm hastalar değerlendirildiğinde; SGLT-2 inhibitörü kullanımına bağlı hemoglobin seviyesinde ortalama 0,97±0,94g/dL artış olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: Sodium-glucose cotransporter-2 (SGLT-2) inhibitors are oral antidiabetic agents that have been frequently used in recent years that have cardioproctective and nephroprotective effects besides glucose regulation. Dehydration, reduced blood pressure, genital and urinary system infections are the main side effects of the medication. Nonetheless, erythrocytosis also known as polycythemia is a side effect of the medication that has been less commonly known. This study aims to determine the frequency of erythrocytosis development associated with the SGLT-2 inhibitor use, assess increment in the hemoglobin and hematocrit levels and evaluate the risk factors related to these. Materials and Methods: In our study, we assessed all patients who initiated SGLT-2 inhibtors between January 2020 and January 2021 at the Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu City Hospital, Department of Internal Medicine and Nephrology. A total of 1,200 patients were assessed and 815 patient were excluded due to incomplete data and exclusion criteria. The remaininig 385 patients were analyzed regarding demographic data, chronic diseases, medication history, biochemical data and hemoglobin/hematocrit levels before and during SGLT-2 inhibitor treatment. Erythrocytosis is defined according to the World Health Organization (WHO), the European Hematology Association (EHA), and the American Society of Hematology (ASH) guidelines as a hemoglobin level >16 g/dL in women and >16.5 g/dL in men or a hematocrit level >48% in women and >49% in men. Results: Polycythemia devolopment was observed in 58 out of 385 patients (15.1 %). Among these patiens 93.1% (n=54) were male. Smoking and male gender were identified as significant risk factors for devoloping polycythemia among SGLT-2 inhibitor users. On the other hand, insulin use and iron deficiency were identified as protective factors against the polycythemia evolution. Even though glucose levels decreased similarly in both groups, HbA1c levels decreased to a greater extent in patients who developed polycythemia (At the end of study HbA1c levels were 7.35% and 7.9%, respectively; p=0.022) Additionally, an average increase of 0,97±0,94g/dL in hemoglobin levels were observed related to the SGLT-2 inhibitor use in all patients.