Primer sjögren sendromu olan hastalarda bakteriüri sıklığının incelenmesi
Evaluation of bacteriuria frequency in primary sjögren's syndrome
  1. Tez No: 341751
  2. Yazar: ZEYNEP ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMİNUR HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sjögren Sendromu en sık görülen romatolojik hastalıklardan biri olup özellikle kadınları etkilemektedir. Egzokrin salgı bezlerinin tutulumuna bağlı olarak gelişen kuruluk en belirgin klinik özelliklerinden birisidir. Kuru göz, kuru ağız yaygın semptom olmakla beraber cilt kuruluğu ve genital kuruluk da önemli semptomlara yol açmaktadır. Enfeksiyonlar romatolojik hastalıklar için en önemli morbidite ve mortalite sebeplerinden olup literatürde yer alan çalışmalar genellikle SLE ve RA üzerinde yapılmıştır. Ancak primer Sjögren Sendromu ile idrar yolu enfeksiyonu veya bakteriüri arasındaki ilişkiyi araştıran çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, GÜTF Romatoloji polikliniği tarafından takip edilen primer Sjögren Sendromlu hastalarda bakteriüri sıklığının incelenmesi amaçlanmıştır. Kontrol grubu olarak sağlıklı kişiler ve RA hastaları alınmıştır. Primer Sjögren Sendromu ve Romatoid Artriti olan hastalar ve bu hastalıklara sahip olmayan kontrol grubunun demografik özellikleri; primer tanıları ve bunlar için aldıkları tedaviler hasta dosyalarından temin edilmiştir. Hastalara idrar yolu enfeksiyonu semptom sorgulaması, İYE için risk faktörü ve dirençli İYE için risk sorgulaması, Amerikan Üroloji Derneği?nin üriner sistem sorgulama skorlama anketi (AUA7) yapılmıştır. Hastalardan eksternal antiseptikle temizlik sonrası orta akım idrar örnekleri alınarak kültürleri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda idrar kültüründe üreme en fazla Sjögren ve RA?lı hastalarda saptanmıştır. Hastaların hepsinin semptomatik olduğu, hiçbir hastada asemptomatik bakteriüri olmadığı görülmüştür. En sık üretilen mikrobiyal etken E.coli?dir. En yüksek AUA 7 skoru SS?li hastalarda gözlenmiştir, bu da SS hastalarının üriner sistem semptomlarının daha belirgin olduğunu göstermektedir. Genital kuruluk ile AUA 7 skoru arasında doğrusal bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sjögren?s Syndrome is one of the most frequent rheumatologic diseases and affects particularly women. Involvement of exocrine glands with dryness is one of the most prominent clinical features of the disease. Dry eyes and dry mouth are common symptoms but also dryness of the skin and genital dryness may induce significant symptoms. Infections are the most important causes of morbidity and mortality in rheumatologic diseases and the studies in the literature have investigated SLE and RA patients for the frequency of infections. However, there was no study exploring the frequency of urinary tract infection or bacteriuria in primary Sjögren?s Syndrome in the current literature. The aim of this study was to evaluate the frequency of bacteriuria in Primary Sjögren?s syndrome patients. , Healthy individuals and patients with rheumatoid arthritis were recruited for the control group. The demographic features, primary diagnoses and therapies of subjects were provided from patient files. Urinary tract infection symptoms, risk factors of UTI, risks for resistant UTI questioning and the American Urological Association symptom scoring questionnaire (AUA 7) were conducted for each subject. The cultures of urine samples taken from subjects after external cleaning were analyzed. Results of the analysis disclosed significant bacteriuria in SS and RA patients. All patients were symptomatic and there were no asymptomatic bacteriuria. The most frequently isolated pathogen was e.coli. The highest AUA 7 scores were observed in SS patients which meant SS patients had more urinary system symptoms. A linear relation between genital dryness and AUA 7 score was detected.