Çokgen öğretiminde Duval'in bilişsel modeliyle hazırlanan ders etkinliklerinin öğrenci başarısına etkisi
The effect of course activities prepared according to the Duval cognitive model in polygon teaching on student succes
  1. Tez No: 919455
  2. Yazar: FATMANUR YEŞİLDAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF HATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma çokgenler konusunun Duval'in Bilişsel Modeli ile hazırlanan ders planı ve etkinlikleriyle gerçekleştirilen öğretim sürecinin, öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma deneysel bir çalışmadır. Araştırma modelini kontrol gruplu ön-test son-test yarı deneysel desen oluşturmuştur. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde Karaman ili Merkez ilçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 7.sınıf, 34 öğrenci ile 1 hafta sürecince gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında çoktan seçmeli 20 sorudan oluşan akademik başarı testi kullanılmıştır. Dersler kontrol grubunda Millî Eğitim Bakanlığı'nın yayınlamış olduğu ders kitabı kullanılarak geleneksel öğretim yöntemiyle, deney grubunda Duval'in Bilişsel Modeli ile hazırlanan ders planı ve etkinlikleri ile öğretim yapılmıştır. Öğretim süreci gerçekleşmeden öğrenci başarı düzeyini ölçmek amacıyla ön-test ve öğretim sürecinden sonra başarı düzeyini ölçmek için son-test yapılmıştır. Deneysel işlem sonrasında elde edilen veriler bağımlı örneklemler için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, bağımsız örneklemler için Mann Whitney-U testi kullanılarak SPSS 27.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Ölçme araçları ile elde edilen puanların ortalaması istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda çokgen öğretiminde Duval'in Bilişsel Modeli ile hazırlanan ders planı ve ders etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarısını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Duval'in Bilişsel Modeli ile hazırlanan ders planı ve ders etkinlikleri ile gerçekleşen öğretimin, geleneksel öğretim sürecine kıyasla öğrencilerin akademik başarıları üzerine daha etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of the teaching process of the subject of polygons, which was carried out with the lesson plan and activities prepared with Duval's Cognitive Model, on the academic success of the students. The research is an experimental study. The research model was created by a pre-test post-test quasi-experimental design with a control group. The research was carried out for 1 week with 34 7th grade students studying at a state secondary school in the Central District of Karaman Province in the second semester of the 2023-2024 academic year. An academic achievement test consisting of 20 multiple-choice questions was used to collect data. The lessons were taught with the traditional teaching method using the textbook published by the Ministry of National Education in the control group, and with the lesson plan and activities prepared with Duval's Cognitive Model in the experimental group. A pre-test was conducted to measure the level of student success before the teaching process took place, and a post-test was conducted to measure the level of success after the teaching process. The data obtained after the experimental process were analyzed with the SPSS 27.0 package program using the Wilcoxon Signed Ranks Test for dependent samples and the Mann Whitney-U test for independent samples. The average of the scores obtained with the measurement tools was evaluated statistically. As a result of the research, it was concluded that the lesson plan and course activities prepared with Duval's Cognitive Model in polygon teaching increased the academic success of the students. It was observed that the teaching carried out with the lesson plan and course activities prepared with Duval's Cognitive Model was more effective on the academic success of the students compared to the traditional teaching process.