Tüm fiziksel tepki-hikaye anlatımının genç öğrencilerin kelime becerileri üzerindeki etkisi
The effects of total physical response-storytelling on young learners' vocabulary skills
  1. Tez No: 919456
  2. Yazar: HİLAL KIRMEMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SERKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sınıfta öğrencilerin yabancı dilde kendilerini ifade etme becerilerini iyileştirmek ve akıcı konuşmalarına yardımcı olması bakımından hem hikaye anlatımı hem de drama aktiviteleri önemli birer araç olabilmektedir. Çalışmanın asıl hedefi hikaye temelli dramayı bir öğretim metodu olarak kullanarak beşinci sınıf öğrencilerinin yabancı dil derslerindeki kelime öğrenimine, aynı zamanda öğrenilen kelimelerin kalıcılığına, öğrencilerin alıcı ve üretici becerilerine, derse olan motivasyonlarına katkıda bulunup bulunmadığını araştırmaktır. Çalışma, İstanbul ili Esenyurt İlçesinde bulunan bir ortaokulun beşinci sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. 36 kişi deney, 36 kişi kontrol grubundan olmak üzere toplamda 72 öğrencinin katılımlarıyla gerçekleşmiş bu çalışma 6 hafta boyunca öğrencilerle hedeflenen kelimeler eşliğinde yürütülmüştür. Veriler, katılımcılarla yapılan kelime testleri aracılığıyla elde edilmiş olup, bu testler çalışmaya başlamadan önce, çalışma bittikten hemen sonra ve çalışma bitiminden 3 ay sonra tekrarlanmış, sonuçlar karşılaştırılıp nicel olarak analiz edilmiştir. 6 haftalık hikaye temelli drama ile kelime eğitiminden sonra deney ve kontrol grupları ile yapılan analiz sonucunda bu tekniğin, katılımcıların çoğunun kelime bilgisine önemli ölçüde katkı sağladığı edinilen bulgular ışığında saptanmıştır. Bu çalışmada hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerini içerisinde bulunduran karma yöntem kullanılmış olup kontrol gruplu yarı-deneysel desenle gerçekleşmiştir. Deney grubuna TPRS yöntemiyle kelime öğretimi uygulaması yapılırken kontrol grubuna geleneksel yöntemlerle kelime öğretilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada hem nitel hem nicel araştırma yapılarak karma bir yöntem kullanılmıştır. Bu yöntemle öğretilen kelimelerin kalıcılığını tespit etmek için nicel analiz yöntemlerinden SPSS kullanılırken, öğrencilerin hedef kelimeleri öğrenirken alıcı mı yoksa üretici mi becerilerinin daha ön planda olduğunu araştırmacı tarafından hazırlanan rubrikler, öğrencilerin ders sırasında yaptıkları çalışma kağıtları ve uygulama bitiminde öğrencilerin ders hakkında yaptıkları yorumlar ile nitel olarak açıklamıştır. Yapılan çalışma sonucunda TPRS yönteminin genç öğrencilerin yeni kelimeleri öğrenmelerine ve bu kelimeleri uzun süre hafızalarında tutmalarına anlamlı bir katkı sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Storytelling and drama exercises in the classroom are essential tools for enhancing students' proficiency in self-expression in a foreign language and for facilitating fluent speech. The main objective of the study is to investigate whether using story-based drama as a teaching method contributes to fifth-grade students' vocabulary learning in foreign language classes, as well as the retention of learned words, students' receptive and productive skills, and their motivation for the lesson. The study was conducted with fifth-grade students from a middle school located in the Esenyurt District of Istanbul. This study, which involved a total of 72 students, with 36 in the experimental group and 36 in the control group, was conducted over 6 weeks with the students using the targeted words. The data were obtained through word tests conducted with the participants, and these tests were repeated before the study began, immediately after the study ended, and 3 months after the study ended, with the results compared and quantitatively analyzed. As a result of the analysis conducted with the experimental and control groups after 6 weeks of story-based drama and vocabulary training, it has been determined that this technique significantly contributed to the vocabulary knowledge of the majority of the participants, based on the findings obtained. In this study, a mixed-method approach incorporating both qualitative and quantitative research methods was used, and it was conducted with a quasi-experimental design with control groups. While the experimental group was taught vocabulary using the TPRS method, the control group was taught vocabulary using traditional methods. In this study, a mixed-methods approach was used by conducting both qualitative and quantitative research. With this method, while SPSS, a quantitative analysis method, was used to determine the permanence of the taught words, the researcher qualitatively explained whether students' receptive or productive skills were more prominent in learning the target words through rubrics prepared by the researcher, worksheets completed by students during the lesson, and comments made by students about the lesson at the end of the application. As a result of the study, it was determined that the TPRS method significantly contributed to young students learning new words and retaining them in their memory for a long time.