Terminal dönemdeki palyatif hastalarına bakım veren aile üyelerinin ölüme hazır olma durumları ve beklentisel yas süreçleri
Death readiness and anticipatory grief processes of family members caregiving for palliative patients in terminal period
- Tez No: 919467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, palyatif bakım servisinde kalmakta olan terminal dönem hastasına bakım veren aile üyelerinin sevdiği bir kişinin ölümüne hazırlıklı olma durumlarını ve beklentisel yas sürecindeki deneyimlerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları verilerin toplandığı süre olan Şubat 2024- Eylül 2024 tarihleri arasında Konya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Beyhekim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Servisi'nde hizmet almış terminal dönemde olan bir hastasına bakım veren 12 birinci derece aile üyesinden oluşmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar ile yapılan görüşmeler ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmış ve deşifre edilmiştir. Araştırma sonucunda oluşturulan verilerin tematik analizi MAXQDA 20 programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonucunda araştırmanın amaçları doğrultusunda 2 ana tema ortaya çıkmıştır. Bunlar:“Ölüm Beklentisi”ve“Beklentisel Yasın Yansımaları”dır. Araştırma sonucunda, aile üyelerinin hastalarının ölümünü kabullenmesinde birçok etkenin rol oynadığı belirlenmiştir. Sevdikleri kişinin ölümüne bilişsel ve davranışsal olarak hazırlanmalarına rağmen duygusal anlamda tamamen hazır olamadıkları görülmüştür. Sağlık çalışanlarının etkili ve samimi bilgilendirmesinin aile üyelerini ölüme hazırlamada birincil etken olduğu anlaşılmıştır. Aile üyeleri, sevdiklerinin yaklaşan kaybına çeşitli duygusal tepkiler vermekte ve hastalarının son günlerinde yanında bulunmayı ve sorumluluklarını yerine getirmeyi önemli görmektedir. Bu sürecin zorluklarıyla başa çıkmada en sık kullanılan yöntemlerin maneviyat ve sosyal destek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda aile üyelerinin hastalarını kaybetmenin getirdiği psikososyal zorluklarla başa çıkmaları ve ölüme hazırlanmasında doktor, hemşire, psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının uyumlu bir şekilde ailelere rehberlik etmesi ve ihtiyaçlarına yönelik iletişim kurması hayati bir rol oynamaktadır. Ayrıca aile üyelerinin kabullenme ve başa çıkma süreçlerinde maneviyatı yoğun şekilde kullanmaları dikkate alındığında manevi destek uzmanının da ekibe dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the preparedness of family members caring for terminally ill patients in a palliative care unit for the death of their loved ones and their experiences during the anticipatory grief process. The study employed a qualitative research method and a phenomenological approach. The participants of the study consisted of 12 first-degree family members who provided care for a terminally ill patient receiving services at the Palliative Care Unit of Konya Health Sciences University Beyhekim Training and Research Hospital between February 2024 and September 2024, when the data were collected.The data were gathered through semi-structured interview forms, and the interviews were conducted face-to-face. The interviews with the participants were recorded using an audio recording device and transcribed. The thematic analysis of the data generated from the study was conducted using the MAXQDA 20 program. As a result of the analysis, two main themes emerged in line with the study's objectives:“Expectancy of Death”and“Reflections of Anticipatory Grief.”The findings of the study revealed that various factors played a role in the acceptance of the patient's impending death by family members. Although they were cognitively and behaviorally prepared for the death of their loved ones, it was observed that they were not entirely ready on an emotional level. Effective and sincere communication by healthcare professionals was identified as a primary factor in preparing family members for death. Family members exhibited a range of emotional reactions to the anticipated loss of their loved ones and considered being present with their patients during their final days and fulfilling their responsibilities to be important. The most commonly used coping mechanisms for dealing with the challenges of this process were found to be spirituality and social support. Based on the study's findings, it is evident that doctors, nurses, psychologists, and social workers play a vital role in guiding families and communicating with them according to their needs to help them cope with the psychosocial difficulties of losing a loved one and preparing for death. Moreover, given the intensive use of spirituality by family members in their processes of acceptance and coping, the inclusion of a spiritual support specialist in the care team is recommended.