Nesâî'nin tenkit ettiği sahîhayn ravileri
Sahîhayn narrators whom an-Nasâ'î criticized
- Tez No: 919466
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Muhammed b. İsmâil el-Buhârî ile Müslim b. Haccâc'ın el-Câmi'u's-Sahîh'leri“sahih hadisleri ihtiva eden iki kitap”anlamında Sahîhayn diye anılmıştır. İslâm âlimleri tarafından Kur'ân-ı Kerîm'den sonra en sahih kitaplar olarak kabul edilmiştir. Bu şaşırtıcı değildir çünkü Buhârî ve Müslim bir hadisin sahihliği için çok yüksek şartlar koymuşlardır; yani senedinin baştan sona muttasıl olması, râvilerin adâlet ve zabt sahibi olması, şâz ve illetten uzak olmasıdır. Ancak bazı kitaplara baktıktan sonra Sahîhayn'da, Hadis İmamlarından biri olan Nesâî tarafından cerh edilen bazı raviler vardır. Sahih hadislerin toplandığı kitaplar olarak kabul edilen Sahîhayn'ın da aslında cerh edilen bazı ravileri vardır. Bu nedenle araştırmamızda Nesâî'nin zayıf gördüğü raviler, diğer alimlerin bu raviler hakkındaki yorumları ve İmam Buhârî ve Müslim'in bu ravilerden hadis alma sebepleri derinlemesine incelenecektir. Bununla birlikte bu problemin tam olarak anlaşılabilmesi ve çözümlenebilmesi için Nesâî'nin hayatı, ilmi faaliyetleri, hocaları, talebeleri ve yazdığı eserler de incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Muhammad b. İsmail el-Bukhari and Müslim b. Hajjaj's al-Câmi'u's-Sahîhs were called Sahîhayn, meaning“two books containing authentic hadiths”. It has been accepted by Islamic scholars as the most authentic books after the Holy Quran. This is not surprising because Bukhari and Muslim set very high conditions for the authenticity of a hadith; That is, the narration must be complete from beginning to end, the narrators must be adâlet and zabt, and they must be free from şâz and illet. However, after looking at some books, there are some narrators in Sahîhayn that were interpreted by Nasai, one of the Hadith Imams. Sahîhayn, which is considered to be the book where authentic hadiths are collected, actually has some narrators who have been rejected. For this reason, in our research, the narrators that Nasai considered weak, the comments of other scholars about these narrators, and the reasons why Imam Bukhari and Muslim took hadiths from these narrators will be examined in depth. However, in order to fully understand and solve this problem, Nesai's life, scientific activities, teachers, students and his works will also be examined.