Madde ve endüstri konusunun sanatsal etkinliklere dayalı öğretiminde öğrenci başarısı ve deneyimlerinin incelenmesi
Examining student achievement and experiences in the teaching of the topic matter and industry art based on activities
- Tez No: 919469
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Birçok yeniliğin yapılmasına, farklı yöntem ve tekniğin kullanılmasına uygun bir alan olan fen bilimleri dersi diğer branşlara aktarılabilir ve disiplinlerarası yaklaşımla öğretilebilir. Bu düşünceden yola çıkarak araştırmanın amacı; ortaokul 8. sınıf“Madde ve Endüstri”konusunun MEB öğretim programındaki yöntemlerin yanında eğitici şarkılarla birlikte çeşitli görsel sanat etkinlikleri ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkilerini incelemek ve öğrenci deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada karma yöntem araştırmalarından, açıklayıcı sıralı karma yöntemler araştırma deseni kullanılmıştır. Yapılan bu çalışma 2023-2024 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Konya ili Seydişehir ilçesindeki bir devlet ortaokulunda yer alan 26 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel bölümünde deney ve kontrol gruplarının olduğu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Veriler başarı testi ile toplanmış, testlerin analizi IBM SPSS Statistics 22 programı ile yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının son test akademik başarı puanlarına bakıldığında deneysel işlem sonrası istatistiksel olarak deney ve kontrol grupları arasında akademik başarı yönünden anlamlı bir farkın olmadığı ancak uygulama yapılan deney grubu ile uygulama yapılmayan kontrol grubu öğrencilerinin akademik ortalama artışlarının aynı olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel desen bölümünde fenomenoloji kullanılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları ve öğrenci günlükleri ile toplanmış, elde edilen bulguların çözümlenmesinde içerik analizi ve MAXQDA 24 paket programından yararlanılmıştır. Görüşme formları ve öğrenci günlüklerinden elde edilen verilere göre sanat etkinlikleri ile planlanan fen öğretimi öğrenenlerde anlamlı ve kalıcı öğrenmeye katkı sağlayacağından bilişsel becerilere, öğrenci motivasyonu yüksek olacağından duyuşsal becerilere, model ve ürün oluşturma süreci ile psikomotor ve girişimcilik becerilerine olumlu etki ettiği görülmüştür. Elde edilen bulgular doğrultusunda sanat etkinliklerinin yer aldığı fen bilimleri öğretiminin hayal gücü, yaratıcılık becerileri ve bilgilerin kalıcılığına etkisiyle ilgili araştırmaların yapılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The science course, which is a field suitable for many innovations and the use of different methods and techniques, can be transferred to other branches and taught with an interdisciplinary approach. Based on this idea, the aim of this study is to examine the effects of teaching the 8th grade 'Matter and Industry' subject in the 8th grade of secondary school with various visual art activities together with educational songs on students' academic achievement and to reveal students' experiences. In this study, explanatory sequential mixed methods research design from mixed methods research was used. This study was carried out in the 2023-2024 academic year. The study group of the research consists of 26 eighth grade students in a public secondary school in Seydişehir district of Konya province. In the quantitative part of the study, a quasi-experimental design with experimental and control groups was used. The data were collected with achievement test and the tests were analysed with IBM SPSS Statistics 22 programme. When the post-test academic achievement scores of the experimental and control groups were analysed, it was determined that there was no statistically significant difference between the experimental and control groups in terms of academic achievement after the experimental process, but the academic average increases of the students in the experimental group and the control group without the application were the same. Phenomenology was used in the qualitative design part of the research. Data were collected through semi-structured interview forms and student diaries, and content analysis and MAXQDA 24 package programme were used to analyse the findings. According to the data obtained from the interview forms and student diaries, it was seen that science teaching planned with art activities had a positive effect on cognitive skills as it would contribute to meaningful and permanent learning, on affective skills as student motivation would be high, and on psychomotor and entrepreneurial skills through the model and product creation process. In line with the findings obtained, it is suggested that researches can be conducted on the effects of science teaching involving art activities on imagination, creativity skills and retention of knowledge.