Üç boyutlu baskılama teknolojisi ile lornoksikam ve prednizolon tabletlerinin geliştirilmesi üzerine in vitro ve in vivo çalışmalar
In vitro and in vivo studies on the development of lornoxicam and prednisolone tablets by 3d printing technology
- Tez No: 919478
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TAKKA, DOÇ. DR. NECİBE BAŞARAN MUTLU AĞARDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, sıcak eriyik ekstrüzyon (HME) tabanlı eriyik birikim modelleme (FDM) üç boyutlu (3D) baskı teknolojisi ile hızlı salım yapan lornoksikam katmanı ve kontrollü salım yapan prednizolon katmanından oluşan çift katlı oral katı dozaj formu üretmek, bu dozaj formunun in vitro karakterizasyon çalışmalarını gerçekleştirmek ve in vivo farmakokinetik ve sıçanlarda oluşturulmuş osteoartrit modeli üzerinde farmakodinamik etkinliğini değerlendirmektir. Lornoksikam analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bir steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçtır. Prednizolon ise güçlü anti-inflamatuar etkileriyle bilinen bir adrenal kortikosteroiddir. HME tabanlı FDM 3D baskı teknolojisi kullanılarak geliştirilen çift katlı tablet, osteoartrit tedavisinde her iki etkin maddenin terapötik faydalarını birleştirmeyi hedeflerken, aynı zamanda gastrointestinal yan etki riskini azaltmayı amaçlamaktadır. Lornoksikam yüklü filamentlerde lornoksikamın çözünürlüğünü artırmak amacıyla Soluplus®, prednizolon yüklü filamentlerde ise kontrollü salım profiline ulaşmak için Affinisol™ HPMCAS 912G ana polimer olarak kullanılmış ve tek katlı tabletler yazdırılmıştır. Lornoksikam yüklü tabletlerde hızlı salım profiline ulaşmak amacıyla tablet dolgu oranı %25 olarak, prednizolon yüklü tabletlerde ise kontrollü salım profiline ulaşmak amacıyla tablet dolgu oranı %100 olarak optimize edilmiştir. Bu tasarımlara dayalı lornoksikamın hızlı salım, prednizolonun ise kontrollü salım yaptığı çift katlı tabletler üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Osteoartrit modelinde yapılan terapötik etkinlik değerlendirmelerinde çift katlı tabletin, ticari preparatlara benzer tedavi edici etkinlik gösterdiği ve daha az yan etki oluşturduğu histolojik olarak kanıtlanmıştır. Bu tez kapsamında geliştirilen, hızlı salım yapan lornoksikam ve kontrollü salım yapan prednizolondan oluşan çift katlı tabletin, osteoartritin semptomatik tedavisinde, ticari preparatlara kıyasla daha az yan etki ile etkili bir alternatif tedavi seçeneği sunabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to produce a bi-layer oral solid dosage form consisting of a immediate-release lornoxicam layer and a controlled-release prednisolone layer using hot melt extrusion (HME) based fused deposition modeling (FDM) three-dimensional (3D) printing technology, to perform in vitro characterization studies of this dosage form and to evaluate its in vivo pharmacokinetics and pharmacodynamic efficacy on a rat osteoarthritis model. Lornoxicam is a nonsteroidal anti-inflammatory drug with analgesic and anti-inflammatory properties. Prednisolone is an adrenal corticosteroid known for its strong anti-inflammatory effects. The bi-layer tablet developed using HME based FDM 3D printing technology aims to combine the therapeutic benefits of both active ingredients in the treatment of osteoarthritis while also reducing the risk of gastrointestinal side effects. In order to increase the solubility of lornoxicam in lornoxicam-loaded filaments, Soluplus® was selected as the main polymer, and in order to achieve a controlled-release profile in prednisolone-loaded filaments, Affinisol™ HPMCAS 912G was used as the main polymer, and single-layer tablets were printed. In order to achieve a immediate-release profile in lornoxicam-loaded tablets, the tablet fill ratio was optimized as 25%, and in order to achieve a controlled-release profile in prednisolone-loaded tablets, the tablet fill ratio was optimized as 100%. Based on these designs, bi-layer tablets with immediate-release of lornoxicam and controlled-release of prednisolone were produced and characterized. Therapeutic efficacy evaluations performed in the osteoarthritis model, it was histologically proved that the bi-layer tablet showed similar therapeutic efficacy to commercial preparations and caused fewer side effects. It has been concluded that the bi-layer tablet consisting of immediate-release lornoxicam and controlled-release prednisolone developed within the scope of this thesis may provide an effective alternative treatment option in the symptomatic treatment of osteoarthritis with fewer side effects compared to commercial preparations.