Sınıf öğretmenlerinin algılarına göre müfettiş rehberliği
Classroom teachers' perceptions of inspector guidance
  1. Tez No: 919477
  2. Yazar: ALİ CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerinin algıları doğrultusunda müfettişlerin rehberlik rollerini gerçekleştirme düzeyleri, müfettiş rehberliği konusunun nasıl kavramsallaştırıldığı, rehberlik uygulamalarının etkililiği ve sınıf öğretmenlerinin bu konudaki sorunlarını, beklentilerini ve önerilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında sınıf öğretmenlerinin müfettiş rehberliği ile ilgili algıları ve bu algıların eğitim sürecine olan etkilerinin üzerinde durularak, eğitim sistemi içerisinde denetim ve rehberlik mekanizmalarının işlevselliğinin ve etkinliğinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Öğretmen görüşleri doğrultusunda müfettişlerin ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerine yönelik rehberlik ve mesleki yardım etkinlikleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda gerçekleştirilen çalışmanın katılımcılarını 2023-2024 öğretim yılında Konya ili Akşehir ilçesine bağlı ilkokullarda görev yapan 30 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni kullanılmıştır. Yüz yüze görüşmeler yapılarak sınıf öğretmenlerinin müfettişlerin yaptıkları rehberlik faaliyetleriyle ilgili metaforları, anıları, hikâyeleri ve önerileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Öğretmenlerin denetim ve rehberlik konusunda hem kavramsal hem de uygulamada karşılaştıkları tezatlar nedeniyle doğru bir bilgiye sahip olmadıkları, müfettişlerin rehberlik faaliyetlerini yeterli düzeyde yerine getiremedikleri, rehberlik faaliyetlerinin öğretmenlerin beklentilerini karşılayamadığı görülmüştür. Ayrıca öğretmenler müfettiş ve müfettiş rehberliği konusunda fazlaca olumsuz metaforlar geliştirmişler ve müfettiş rehberliği deneyimleri açısından fazlaca olumsuz duygu ve düşünce belirtmişlerdir. Denetim ve rehberlik sisteminin öğretmenlerin beklentilerini karşılayacak ve sorunlarını çözecek şekilde yeniden yapılandırılması, rehberliğin sürekli olacak şekilde planlanması gerekmektedir. Bu kapsamda araştırmada eğitim sisteminin en önemli unsurlarından biri olan sınıf öğretmenlerinin mesleki anlamda daha verimli çalışmaları hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the level of inspectors' realization of their guidance roles, how inspector guidance is conceptualized, the effectiveness of guidance practices, and the problems, expectations, and suggestions of classroom teachers working in primary schools in line with classroom teachers' perceptions. Within the scope of the study, the study aimed to reveal the functionality and effectiveness of supervision and guidance mechanisms in the education system by focusing on classroom teachers' perceptions of inspector guidance and the effects of these perceptions on the educational process. In line with teachers' views, inspectors' guidance and professional assistance activities for primary school classroom teachers were evaluated. The study participants in this context consisted of 30 classroom teachers working in primary schools in Akşehir district of Konya province in the 2023-2024 academic year. Case study design, one of the qualitative research methods, was used. Face-to-face interviews were conducted with classroom teachers, and their metaphors, memories, stories, and suggestions about the guidance activities of inspectors were analyzed in detail. It was observed that teachers did not have accurate knowledge about supervision and guidance due to the contradictions they encountered both conceptually and in practice, that inspectors could not fulfill their guidance activities adequately, and that guidance activities could not meet teachers' expectations. In addition, teachers developed many negative metaphors about inspectors and inspector guidance and expressed many negative feelings and thoughts regarding their experiences of inspector guidance. The supervision and guidance system should be restructured to meet teachers' expectations and solve their problems, and guidance should be planned to be continuous. In this context, the study aims to make classroom teachers, one of the most important elements of the education system, work more efficiently and professionally.