Öğretmenlerin öğrenen okul algıları ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' perceptions of learning school and their organizational commitment
  1. Tez No: 919482
  2. Yazar: MUHAMMET DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Değişen ve gelişen dünyada, toplumun ilerleyebilmesi ve değişime ayak uydurabilmesi için bir eğitim örgütü olan okullara büyük sorumluluklar düşmektedir. Çünkü toplumun devamını sağlayacak, ayakta tutacak gelecek nesillerini yetiştirecek olan okullardır. Okulların çağın ihtiyaçlarını karşılayabilen bireyleri yetiştirebilmesi için bilgi çağında gerçekleşen baş döndürücü değişime ayak uydurması gerekmektedir. Değişime anında tepki vermek o örgütün kendi kendine öğrenebilmesi ile mümkündür. Okulların etkili ve başarılı olabilmesi için öğretmenler, yöneticiler ve diğer personellerin okullarına bağlılığı çok önemlidir. İyi bir okul ortamı, sevgi, saygı, hoşgörü ve işbirliği üzerine kurulmuştur. Bu ortamda, öğretmenler ve diğer personel öğrencilere iyi bir rol model olur ve onlara rehberlik eder. Bağlılık, motivasyonu artırır, performansı iyileştirir ve okulun hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca, çalışanların duygu, düşünce ve fikirlerini açıkça ifade edebildiği, paylaşımcı, demokratik ve sürekli öğrenen bir okul ortamı da önemlidir. Bu ortam, çalışanların katılımını teşvik eder, yenilikçi uygulamaları destekler ve profesyonel gelişimi sağlar. Sonuç olarak, okulların başarısı için okul yöneticileri ve öğretmenlerin okullarına bağlılığı büyük bir öneme sahiptir. Bu araştırmanın genel amacı, ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin görüşlerine bağlı olarak öğrenen okul ve örgütsel bağlılık algılarını belirlemek ve öğrenen okul algısı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında Konya ilinde bulunan okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi, kolay örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 492 öğretmenden oluşmaktadır. Öğretmenlerin öğrenen okul algıları ve örgütsel bağlılıkları genel olarak orta düzeydedir. Öğrenen okul algıları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan korelasyon analizi, bu iki değişken arasında pozitif ve güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle“Paylaşılan Vizyon”ve“Takım Halinde Öğrenme”boyutlarının, örgütsel bağlılığın tüm boyutlarıyla yüksek düzeyde ilişkili olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar, öğretmenlerin öğrenen okul algılarının artırılmasının örgütsel bağlılık düzeylerini olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir. Araştırma bulguları doğrultusunda, öğretmenlerin öğrenen okul algılarının geliştirilmesi, örgütsel bağlılık düzeylerini artıracak stratejik uygulamaların eğitim kurumlarında teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In a changing and developing world, schools, as an educational organization, have great responsibilities in order for society to progress and keep pace with change. Because it is the schools that educate the future generations that will ensure the continuation of the society and keep it alive. In order for schools to raise individuals who can meet the needs of the age, they need to keep up with the dizzying changes taking place in the information age. Reacting to change instantly is possible only if an organization can learn on its own. For schools to be effective and successful, the commitment of teachers, administrators and other staff to their schools is very important. A good school environment is built on love, respect, tolerance and cooperation. In this environment, teachers and other staff serve as good role models for students and guide them. Engagement increases motivation, improves performance and helps the school achieve its goals. Also important is a shared, democratic and continuously learning school environment where employees can openly express their feelings, thoughts and ideas. This environment encourages employee participation, supports innovative practices and enables professional development. In conclusion, the commitment of school administrators and teachers to their schools is of great importance for the success of schools. Investigating ways and methods to contribute to teachers' engagement is the main problem of this study. The general purpose of this study is to determine the perceptions of learning school and organizational commitment based on the views of teachers working in secondary schools and to reveal the relationships between learning school perception and organizational commitment.The research is a relational survey model. The population of the research consists of teachers working in schools in Konya province in the 2023-2024 academic year. The research sample consists of 492 teachers selected using convenience sampling method. Teachers' perceptions of learning school and organizational commitment are generally at a medium level. The correlation analysis conducted to determine the relationship between learning school perceptions and organizational commitment revealed a positive and strong relationship between these two variables. Especially“Shared Vision”and“Team Learning”dimensions were found to be highly correlated with all dimensions of organizational commitment. These results show that increasing teachers' perceptions of learning schools can positively affect their organizational commitment levels. In line with the research findings, it is recommended that teachers' perceptions of learning schools should be improved and strategic practices that will increase their organizational commitment levels should be encouraged in educational institutions.