Sınıf öğretmenlerinin yaratıcı yazma hakkındaki görüşleri ve sınıf içi uygulamaları
Primary school teachers' views on creative writing and in-classroom activities
  1. Tez No: 919483
  2. Yazar: HANDAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AŞIKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Eğitim, bireyin hayatında okuma ve yazma ile başlar ve kişinin tüm hayatını etkiler. Öğrencilerin ilkokul yıllarından itibaren öncelikle bu becerileri tam olarak kazanmaları gerekmektedir. Bu becerileri de akranlarından fark yaratarak hayatlarında başarılı olabilmek için kullanmaları sağlanmalıdır. Yaratıcı yazma da öğrencinin üretmesini destekleyerek öğrencinin iç dünyasını bize yansıtması açısından önemlidir. Yaratıcı yazma çalışmalarıyla öğretmenler öğrencilerini daha detaylı tanıyabilmektedir. Bu sebeple bu araştırmada sınıf öğretmenlerinin yaratıcı yazma hakkındaki görüşleri belirlenmeye çalışılmış ve sınıf içi uygulama örnekleri ile sınıfta yapılanlar gözlem yoluyla ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırma nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılı 2.döneminde çeşitli sınıf kademelerinde öğretmenlik yapan 30 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Ayrıca biri dördüncü sınıf diğeri de üçüncü sınıf olan iki sınıfta yaratıcı yazma çalışmaları sırasında neler yapıldığı gözlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu oluşturulurken amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacına yönelik verilerin toplanması için 10 soruluk yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve uzman onayına sunulduktan sonra görüşmeler yüz yüze ve uzaktan yapılarak veriler elde edilmiştir. Sınıf gözlemi, video kaydı alınıp gözlem sonuçlarının oluşturulan gözlem formuna işlenmesiyle yapılmıştır. Verilerin analizi betimsel analiz yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenler yaratıcılık kavramını özgün düşünüp yeni fikir üretme olarak tanımlamışlardır. Yaratıcı öğrencilerin özgün bir bakış açısına sahip olduğu ve meraklı kişiler olduğunu belirtmişlerdir. Yaratıcı yazıların özelliğini ise öğrencilerin hayal dünyasından çıkan ve orijinal düşüncelerin bir araya getirdiği yazılar olarak ifade etmişlerdir. Öğretmenler sınıfta daha çok anahtar kelimelerle yaratıcı yazma çalışmaları yaptıklarını bu çalışmaların da öğrencinin yaratıcı ve özgün düşünmesini geliştirip Türkçeyi etkili ve güzel kullanmasını sağladığını belirtmişlerdir. Öğrencilerin mevcut yazma becerilerinin çok fazla yeterli olmadığını ancak bu tür yaratıcı yazma çalışmaları yaptıkça geliştiklerini ifade etmişlerdir. Öğretmenler sınıflarında öğrencilerini güdüleyip rehber olarak bu çalışmalara teşvik ettiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca anahtar kelimeler, drama, soru cevap yöntemleri kullanarak yaratıcı yazma çalışmaları yaptıklarını ifade etmişlerdir. Yaratıcı yazma çalışmalarını değerlendirirken ise öncelikle imla ve noktalama kurallarına dikkat ettiklerini daha sonra yazılarında hayal gücü, özgünlük olup olmadığına baktıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler ders kitabındaki yaratıcı yazma etkinliklerini yeterli bulmamakta ve daha dikkat çekici olmasının faydalı olacağını belirtmişlerdir. Öğrencilerin yazdıkları yaratıcı yazıların paylaşılmasının da yaratıcı yazmaya karşı ilgi ve motivasyon artışı sağlayarak öğrencilerin çok hoşuna gittiğini belirtmişlerdir. Ayrıca okuma alışkanlığı kazanmış öğrencilerin kelime dağarcıklarının geliştiğinden daha nitelikli yazılar yazdıklarını belirtmişlerdir. Ancak öğretmenlerin bir kısmı sınıf mevcudunun fazla olması, zamanın yetersiz olması ve müfredatı yetiştirme kaygısından dolayı bu tür yaratıcı yazma çalışmalarını çok fazla yapmadıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu ise sınıflarında yaratıcı yazma çalışması olarak eksik bırakılan hikâyeyi tamamlama ve anahtar kelimelerle yazma çalışmaları yaptığını belirtmişlerdir. Sınıf gözleminde ise dördüncü sınıf okutan sınıf öğretmeni anahtar kelimelerle yazma çalışması yaptırırken, üçüncü sınıf okutan sınıf öğretmeni ise ilginç konular belirleyerek yaratıcı yazma çalışması yaptırmıştır. Öğrencilerin bu yaratıcı yazma çalışmaları sırasında heyecanlı oldukları ve yazma isteklerinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Education fundamentally begins with reading and writing, playing a crucial role in shaping an individual's life. Students must first acquire these skills thoroughly during their primary school years. They should be provided with the opportunity to use these skills to differentiate themselves from their peers and to be successful in their lives. For students to achieve success, it is imperative that they acquire a diverse set of skills and actively strive to make a difference. Creative writing is essential, as it unveils a student's inner world and fosters their creative expression. Through creative writing activities, teachers can get to know their students in more detail. This research was conducted to definitively explore classroom teachers' perceptions of creative writing and to document effective in-class application examples. The study was structured as a case study one of the most effective qualitative research designs—with a study group comprising 30 classroom teachers from various grade levels during the 2023-2024 academic year. In addition, creative writing activities were observed in two classes, one in the fourth grade and the other in the third grade. The research employed criterion sampling, a purposeful method that ensures a wide range of perspectives. Data collection was executed through a semi-structured interview form containing ten targeted questions. Following expert approval, interviews were conducted both face-to-face and remotely, resulting in comprehensive data acquisition. Classroom observation was conducted by taking video recordings and recording the observation results on the observation form. The subsequent analysis employed descriptive methods to present the findings clearly. Teachers consistently defined creativity as the ability to think originally and generate novel ideas. They recognize that creative students possess a unique perspective and a strong sense of curiosity. Teachers characterize creative writing as the product of students' imaginations, where original thoughts coalesce into meaningful expression. Teachers frequently implement creative writing exercises utilizing keywords in the classroom, and they observe significant improvements in students' creative and original thinking. These activities also enhance students' proficiency in using the Turkish language effectively and beautifully. While teachers acknowledge that students' current writing skills are lacking, they report noticeable progress as students engage in creative writing exercises. Educators actively motivate their students, providing guidance that encourages participation in creative writing activities. They effectively employ various methods, including keywords, drama, and question-and-answer techniques. When evaluating student work, teachers prioritize spelling and punctuation rules, followed by assessments of imagination and originality. Furthermore, many teachers assert that the creative writing activities found in textbooks are inadequate and necessitate more engaging content. They observe that students derive enjoyment from sharing their creative writings, thereby boosting their interest and motivation in writing. Notably, students who cultivate reading habits produce higher-quality writing as their vocabulary expands. However, it is important to note that some teachers express concerns about engaging in creative writing activities due to challenges such as large class sizes, limited time, and the pressure of completing the curriculum. This situation highlights the need for systemic changes to better support creative expression in the classroom. The majority of teachers stated that they completed the incomplete story and wrote it with keywords as a creative writing activity in their classes. During the classroom observation, the fourth-grade teacher had them write using keywords, while the third grade teacher had them write creatively by determining interesting topics. It has been observed that students are excited and their desire to write increases during these creative writing activities.