Capoeira yapan çocuklarda kasın morfometrik özelliklerinin, kas gücünün, vücut antropometrisinin, dinamik dengenin, süreli performansın ve emosyonel durumunun incelenmesi
Investigation of muscle morphometric properties, muscle strength, anthropometry, dynamic balance, temporal performance and emotional status in children who perform capoeira
  1. Tez No: 919491
  2. Yazar: ARİFE GÜLŞEN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ERDEN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Dünyada dövüş sanatı olarak yaygınlaşmakta olan capoeirada alt ekstremite mobilitesi ve üst ekstremite stabilitesi öne çıkmaktadır. Fiziksel komponentleri içermesinin yanısıra dans, akrobasi ve müzik gibi kognitif parametreleri içermesi sebebiyle emosyonel durum üzerinde de etkilidir. Uygulayıcıların capoeiraya özgü müzik aletlerini çalabilmeleri capoeiranın özgün yanlarından biridir. Bu özelliklerinden yola çıkarak capoeira oyuncularının kas yapısı ve gücü, denge, aerobik kapasiteleri ve emosyonel durumları bir fiziksel aktivite programında yer almayan sağlıklı çocuklardan farklı olabilir. Bu çalışmada capoeiranın çocuklarda kas morfometrisi, vücut antropometrisi, dinamik denge, süreli performans ve emosyonel duruma etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon Axè Capoeira Akademisi'ne kayıtlı 8-12 yaş aralığında 12 çocuk (yaş ortalaması=9.67±1.30 yıl) ve bir düzenli fiziksel aktivite programında yer almayan sağlıklı 9 çocuk (yaş ortalaması=9.33±1.00 yıl) ile prospektif olarak gerçekleştirildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri ve antropometrik ölçüm sonuçları kaydedildi. Kas morfometrisi ultrasonografik ölçümler ile kas gücü izokinetik ölçümlerle, dinamik denge durumları Fonksiyonel Uzanma Testi ile süreli performans düzeyleri 6 Dakika Yürüme Testi ile, emosyonel durumları Çocuklar için Duygu Düzenleme Ölçeği (ÇDDÖ) ile değerlendirildi. Gruplar morfometrik ve antropometrik özellikler bakımından benzerdi (p>0.05). Ekstansör izokinetik kas gücü, fonksiyonel uzanma testi ve ÇDDÖ heyecan alt boyutu sonuçları capoeira yapan grupta anlamlı düzeyde daha iyi bulundu (pextsağ=0.008, pextsolt=0.001, pFUT=0.025, pheyecan=0.029). Bu çalışma capoeira yapan çocukların dinamik denge, alt ekstremite kas gücü ve emosyonel durumlardan heyecan yönetiminin yapmayan çocuklardan daha iyi düzeyde olduğunu ortaya koydu. Capoeiranın vücut yapı ve fonksiyonlarından morfometrik ve antropometrik özelliklerini içeren daha fazla çalışma yapılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In capoeira, which is becoming widespread as a martial art in the world, lower extremity mobility and upper extremity stability are prominent. In addition to including physical components, it is also effective on emotional status because it includes cognitive parameters such as dance, acrobatics and music. One of the unique aspects of capoeira is that practitioners can play musical instruments specific to capoeira. Based on these features, the muscle structure and strength, balance, aerobic capacity and emotional status of capoeira players may differ from healthy children who do not participate in a physical activity program. The aim of this study was to investigate the effects of capoeira on muscle morphometry, body anthropometry, dynamic balance, timed performance and emotional state in children. The study was conducted prospectivelywith 9 children aged 8-12 years (mean age=9.67±1.30 years) registered at Trabzon Axè Capoeira Academy in the Eastern Black Sea Region and 12 healthy children (mean age=9.33±1.00 years) who were not participating in any regular physical activity program. Sociodemographic data and anthropometric measurement results of the participants were recorded. Muscle morphometry was assessed with ultrasonographic measurements, muscle strength with isokinetic measurements, dynamic balance status with the Functional Reach Test, timed performance levels with the 6 Minute Walk Test, and emotional status with the Children's Emotion Regulation Scale (CRE). The groups were similar in terms of morphometric and anthropometric characteristics (p>0.05). Extensor isokinetic muscle strength, functional reach test, and CDRS excitement subscale results were found to be significantly better in the capoeira group (pextright=0.008, pextleft=0.001, pFRT=0.025, pexcitement=0.029). This study revealed that children who practice capoeira have better dynamic balance, lower extremity muscle strength and emotional excitement management than children who do not. It will contribute to further studies that include morphometric and anthropometric characteristics of body structure and functions of capoeira.