Coaching philosophies and practices of martial arts coaches
Savaş sanatları antrenörlerinin antrenörlük felsefeleri ve uygulamaları
- Tez No: 969909
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE, DOÇ. DR. MERVE ZAYİM KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Antrenörlüğün felsefi temelleri spor bilimi literatüründe geniş ölçüde incelenmiş olsa da, savaş (dövüş) sanatlarına sınırlı düzeyde ilgi gösterilmiştir. Savaş sanatları, fiziksel performansın disiplin, öz-denetim ve bütüncül gelişimi vurgulayan ahlaki, kültürel ve pedagojik boyutların iç içe geçtiği özgün bir bağlam sunar. Bu çalışma, Türkiye'de savaş sanatları eğitmenlerinin antrenörlük felsefelerini ve bu felsefelerin uygulamalarla ne ölçüde örtüştüğünü inceleyerek söz konusu boşluğu ele almaktadır. Çalışmada nitel araştırma deseni benimsenmiştir. Altı farklı savaş sanatı disiplininde (Aikido, Judo, Karatedo, Sayokan, Okçuluk ve Capoeira) çalışan 10 deneyimli antrenörle yarı yapılandırılmış görüşmeler, antrenörlerin sporcularıyla odak grup görüşmeleri ve 14 alan gözlemi ile veriler toplanmıştır. Tematik analiz, iki temel alanı ortaya koymuştur: savaş sanatları antrenörlük bağlamının sporculara yönelik değerleri ve antrenörlerin kendilerine yönelik değerleri. Antrenörler, kişisel ve karakter gelişimini (örn., disiplin, dayanıklılık, saygı), fiziksel ve atletik gelişimi (örn., teknik ustalık, sakatlanmayı önleme) ve sosyal-toplumsal değerleri (örn., aile bütünlüğü,kimlik) sürekli olarak vurgulamıştır. Sürekli mesleki gelişim ve rol model olma da felsefelerinin merkezinde yer almıştır. Bununla birlikte, dile getirilen antrenörlük felsefeleri ile gözlemlenen uygulamalar arasında, çoğunlukla bağlamsal, yapısal ve deneyimsel sınırlılıklardan kaynaklanan farklılıklar da ortaya çıkmıştır. Bulgular, savaş sanatları antrenörlük felsefelerinin karmaşıklığını ve değerler, inançlar ile uygulamalar arasındaki etkileşimi vurgulamaktadır. Antrenörlük felsefeleri ile gerçek uygulamalar arasında kısmi bir uyum olduğu sonucuna varılabilir. Kültüre özgü bir bakış açısı sunan bu çalışma, antrenörlük çalışmaları ve spor pedagojisi literatürüne katkı sağlayarak antrenör eğitimi, gençlik gelişimi ve teori ile pratik arasındaki boşluğun kapatılmasına yönelik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The philosophical foundations of coaching have been broadly examined within sport science literature; however, limited attention has been given to Martial Arts. Martial Arts present a unique context where physical performance is closely intertwined with moral, cultural, and pedagogical dimensions, emphasizing discipline, self-regulation, and holistic development. This study addresses this gap by investigating the coaching philosophies of martial arts coaches and the extent to which these philosophies align with their practices in Türkiye. A qualitative research design was employed, utilizing semi-structured interviews with 10 experienced coaches across six martial arts disciplines (Aikido, Judo, Karatedo, Sayokan, Archery, and Capoeira), focus group interviews with youth athletes, and 14 field observations. Thematic analysis by MaxQDA identified two overarching domains: values for athletes and values for self. Coaches consistently emphasized personal and character development (e.g., discipline, resilience, respect), physical and athletic growth (e.g., technical mastery, injury prevention), and social-communal values (e.g., family cohesion, identity). Continuing professional development and role modeling were also central to their philosophies. However, discrepancies emerged between articulated philosophies and observed practices, often shaped by contextual, structural, and experiential constraints. The findings underscore the complexity of Martial Arts coaching philosophies and the interplay between values, beliefs, and practices. It can be concluded that there is partial alignment between coaching philosophies and actual practices. By providing a culturally specific perspective, this study contributes to the literature on coaching studies and sport pedagogy, offering implications for coach education, youth development, and bridging the gap between theory and practice.