Ortaöğretim öğrencilerinin beslenme ve spor okuryazarlığı düzeylerinin incelenmesi
Examination of nutrition and sports literacy levels of secondary school students
- Tez No: 919507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KORUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerin 21. Yüzyıl becerisi olarak beslenme ve spor okuryazarlıklarının farklı değişkenler açısından incelenmesi gerçekleştirilecektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri içerisinde yer alan genel tarama ve ilişkisel tarama modeli kullanılacaktır. Araştırmada farklı tür okullarda (Anadolulu lisesi, İmam hatip lisesi, Spor lisesi) eğitim gören 9, 10., 11 ve 12. öğrencileri araştırmanın evrenini oluşturacaktır. Örneklem olarak Erzurum ilinde yer alan farklı okul türlerinin ve farklı sınıf seviyelerinde eğitim gören en az 384 öğrenci seçilecektir. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Beslenme Okuryazarlığı Ölçeği”ve“Algılanan Spor Okuryazarlığı Ölçeği”kullanılacaktır. Araştırmanın uygulanması için gerekli izinler 2024 yılı mart ayı içerisinde alınacaktır. Uygulamada öğrencilere yeteri kadar süre verilecek ve formlarda kişisel bilgiler istenmeyerek öğrencilerin sorulara daha objektif cevap verecekleri düşünülmektedir. Araştırma verileri elde edildikten sonra ilk olarak verilerin dağılımı kontrol edilecektir. Verilerin normal dağılım göstermesi halinde parametrik testler ile normal dağılım göstermemesi halinde ise non-parametrik testler ile analizler gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, nutrition and sports literacy of high school students as 21st century skills will be examined in terms of different variables. General survey and relational survey models, which are among the quantitative research methods, will be used in the research. In the research, 9th, 10th, 11th and 12th students studying in different types of schools (Anatolian high school, Imam hatip high school, Sports high school) will constitute the population of the research. At least 384 students from different school types and different grade levels in Erzurum will be selected as a sample.“Personal Information Form”,“Nutrition Literacy Scale”and“Perceived Sports Literacy Scale”will be used in the research. The necessary permissions for the implementation of the research will be obtained in March 2024. It is thought that students will be given enough time in practice and by not asking for personal information in the forms, students will answer the questions more objectively. After the research data is obtained, the distribution of the data will first be checked. If the data shows a normal distribution, parametric tests will be performed, and if the data does not show a normal distribution, analyzes will be carried out with non-parametric tests.