Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü ve antrenörlük eğitimi bölümü öğrencilerinin atılganlık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of the physical education and sports and coaching departments' students' levels of assertiveness
- Tez No: 919508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İNCİ KARADENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İnsanlar yaşam boyu iletişim kurarken çeşitli davranışlar sergilerler. Bu davranış tipleri; çekingen davranış, saldırgan davranış ve atılgan davranış olarak açıklanmıştır. Kişi pasif ve saldırgan davranıştan uzaklaştıkça olumlu davranış biçimi olan atılgan davranışa yaklaşmaktadır. Günümüz dünyasında hem yurt dışı hem de yurt içinde yapılan araştırmalar incelendiğinde atılganlık kavramı öne çıkmaktadır. Üniversite öğrencilerinin atılganlık düzeyleri her zaman önem arz etmektedir. Bu kapsamda planlanan çalışmada, Düzce ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Öğrencileri ile Antrenörlük Eğitimi Bölümü Öğrencilerinin Atılganlık Düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında katılımcıların yaş, cinsiyet, spor yapma yılı, aylık geliri, okuduğu üniversite ve bölüm gibi özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu ile 30 soruluk Rathus tarafından geliştirilen Atılganlık Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 26 paket programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Rathlus Atılganlık Envanterine göre hazırlanan sorulara verilen cevaplar incelendiğinde; yaş, cinsiyet, spor yapma yılı, aylık geliri, okuduğu üniversite ve bölüm ile atılganlık arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak, her iki bölümdeki öğrencilerinde benzer düzeyde (orta çekingen) atılganlık sergilediklerini göstermektedir
Özet (Çeviri)
People exhibit various behaviors when communicating throughout life. These behavior types are explained as shy behavior, aggressive behavior and assertive behavior. As a person moves away from passive and aggressive behavior, he/she approaches assertive behavior, which is a positive behavior. When the researches conducted both abroad and domestically in today's world are examined, the concept of assertiveness comes to the fore. University students' assertiveness levels are always important. In this context, the planned study aimed to compare the assertiveness levels of the students of the Physical Education and Sports Teaching Department and the Coaching Education Department at Düzce University and Sakarya University of Applied Sciences. In collecting the research data, the Assertiveness Inventory, which consists of 30 questions and was developed by Rathus, and a demographic information form prepared by the researcher were used to evaluate the participants' characteristics such as age, gender, years of doing sports, monthly income, university and department. The data obtained were evaluated statistically using the SPSS 26 package program. When the answers given to the questions prepared according to the Rathlus Assertiveness Inventory were examined; no significant difference was found between age, gender, years of doing sports, monthly income, university and department and assertiveness. As a result, it is shown that students in both departments exhibit similar levels of assertiveness (medium shyness)