Çiftlik gübresi ve farklı çinko uygulamalarının toprak özellikleri ve kayısı meyve kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of farmyard manure and different zinc applications on soil characteristics and apricot fruit quality
- Tez No: 919509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HALİL YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, Malatya İli Darende İlçesi Ilıca Mahallesinde bulunan 20 yaşındaki Hacıhaliloğlu kayısı bahçesinde çiftlik gübresi ve farklı çinko uygulamalarının toprak biyokimyasal özellikleri ve meyve kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, çiftlik gübresi uygulanmayan kontrol grubu ile çiftlik gübresiyle birlikte çinko, çinko + mangan ve çinko + bor uygulanan gruplar karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, bu uygulamaların hem toprak hem de meyve kalitesine olumlu katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Çinko + bor uygulaması, 36.65 g ile en yüksek meyve ağırlığını sağlarken, kontrol grubunda bu değer 30.91 g olarak ölçülmüştür; bu da %18.6'lık bir artışa karşılık gelmektedir. Suda çözünebilir kuru madde (SÇKM) içeriği açısından, çinko + mangan uygulaması %28.3 ile en yüksek değeri verirken, kontrol grubunda bu oran %22.7 olarak belirlenmiştir ve %24.7'lik bir artış gözlenmiştir. Çiftlik gübresi uygulamaları, toprak organik madde içeriğinde %15.2'lik bir artış sağlamıştır. Ayrıca, çinko +bor ve çinko + mangan kombinasyonlarının toprak ve meyvede bor ve mangan konsantrasyonlarını sırasıyla %12.8 ve %10.5 oranında artırdığı tespit edilmiştir. Toprak biyokimyasal özellikler açısından, çiftlik gübresi uygulamaları, mikrobiyal biyokütle karbonu (MBC) ve çözünebilir karbon (SC) değerlerini sırasıyla %18.3 ve %14.7 oranında artırmıştır. Mikrobiyal biyokütle azotu (MBN) ve çözünebilir azot (SN) değerlerinde de sırasıyla %12.4 ve %10.2 oranında bir artış gözlenmiştir. Bu artışlar, topraktaki biyolojik aktivitenin ve mikrobiyal faaliyetlerin iyileştiğini, bu sayede toprak verimliliğinin ve bitki besin maddesi döngüsünün optimize edildiğini göstermektedir. Ayrıca, çiftlik gübresi ve çinko kombinasyonlarının, toprak pH'sını stabilize ederek optimum biyokimyasal koşulları desteklediği belirlenmiştir. Laboratuvar analizleri ve varyans analizi sonuçları, uygulamalar arasında fiziksel, kimyasal ve biyokimyasal parametrelerde %1 önem seviyesinde anlamlı farklar olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, çiftlik gübresi ve çinko uygulamalarının, toprak kalitesini artırarak sürdürülebilir üretimi desteklediğini ve Hacıhaliloğlu kayısı çeşidinde meyve kalitesini optimize ettiğini ortaya koymaktadır. Özellikle çinko + bor ve çinko + mangan uygulamalarının önerildiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of farm manure and different zinc applications on the biochemical properties of soil and the quality of fruit in a 20-year-old Hacıhaliloğlu apricot orchard located in the Ilıca District of Darende, Malatya Province. The experiment included a control group without farm manure application and treatment groups involving farm manure combined with zinc, zinc + manganese, and zinc + boron. The results demonstrated significant improvements in both soil and fruit quality due to these applications. The zinc + boron application resulted in the highest fruit weight (36.65 g), while the control group had the lowest (30.91 g), indicating an 18.6% increase. Regarding water-soluble dry matter (WSDM) content, the zinc + manganese application achieved the highest value of 28.3%, compared to 22.7% in the control group, representing a 24.7% increase. Farm manure applications enhanced soil organic matter content by 15.2%. Furthermore, the combinations of zinc + boron and zinc + manganese increased the concentrations of boron and manganese in soil and fruit by 12.8% and 10.5%, respectively. In terms of soil biochemical properties, farm manure applications improved microbial biomass carbon (MBC) and soluble carbon (SC) levels by 18.3% and 14.7%, respectively. Similarly, microbial biomass nitrogen (MBN) and soluble nitrogen (SN) levels increased by 12.4% and 10.2%, respectively, indicating enhanced biological activity and microbial processes in the soil. These improvements contribute to better soil fertility and optimized nutrient cycling. Additionally, the farm manure and zinc combinations stabilized soil pH, supporting optimal biochemical conditions. Laboratory analyses and variance analysis results revealed statistically significant differences (P < 0.01) in physical, chemical, and biochemical parameters among the treatments. These findings indicate that farm manure and zinc applications enhance soil quality, support sustainable production, and optimize fruit quality in the Hacıhaliloğlu apricot variety. The study particularly highlights the benefits of zinc + boron and zinc + manganese applications.