Roller compacted concrete pavement as a sustainable solution for Somali port terminals
Somali liman terminalleri için sürdürülebilir çözüm olarak silindirle sıkıştırılmış beton kaplama
- Tez No: 919512
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Mogadişu, Berbera ve Bossaso gibi Somali liman terminalleri, ülkenin ekonomisi ve küresel ticaret hacmini artırmak için kritik öneme sahiptir. Planlanan genişletme çalışmalarıyla toplam ülke kapasitenin önümüzdeki yıllarda 2,5 milyon TEU kadar çıkacağı tahmin edilmektedir. Somali limanlarında geleneksel olarak esnek asfalt beton (AB) üstyapı türü kullanılmış olsa da son zamanlarda rijit üstyapılara doğru bir eğilim başlamıştır. Ancak Silindirle Sıkıştırılmış Beton (SSB), geleneksel betonla benzer malzeme içeriğine sahip olup asfalt kaplamaya benzer şekilde uygulanmaktadır. Henüz Somali'de kullanılmayan SSB teknolojisi, ağır statik ve dinamik yüklere karşı gösterdiği yüksek dayanıklılık ve maliyet etkinliğiyle liman terminalleri için güçlü bir alternatif sunar. ABD ve Kanada'da bu teknoloji yıllardır başarıyla kullanılmaktadır.Bu çalışma, Somali limanlarındaki mevcut asfalt kaplamaların mekanik performansını değerlendirmekte ve bunları SSB kaplama alternatifi ile karşılaştırmaktadır. Yapılan Somali liman saha ziyaretleri ve literatür incelemesi sonucu mevcut kullanılan tipik asfalt üstyapı katmanı, kritik elleçleme ekipmanı ve konteyner istiflemesi için sonlu elemanlar temelli üstyapı analiz programıyla modellenmiş ve kaplama tepkileri hesaplanmıştır. Analizler sonucunda, Somali limanlarında AB kaplamaların kritik yükleme koşulları altında önemli ölçüde yüksek gerilmelere maruz kalacağı öngörülmektedir. Bu da AB kaplama bozulmalarına yol açabilecek önemli etkenlerden biri olmaktadır. Buna karşılık, SSB kaplama alternatifinin tercih edilmesi durumunda, doğası gereği AB kaplamalara göre deformasyon %50' ye kadar azalabilmektedir. Ayrıca, yapılan maliyet analizlerinde SSB kaplamaların ilk maliyeti AB kaplamalardan biraz daha yüksek olmasına rağmen, daha düşük bakım onarım gereksinimleri nedeniyle SSB kaplamalar, yaşam döngüsü maliyet analizinde %33'e varan oranlarda önemli bir avantaj da sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Somali's port terminals, including Mogadishu, Berbera, and Bossaso, are crucial for boosting the country's economy and global trade. With planned expansions, the total country capacity is expected to grow by 2.5 million TEU in the coming years. Despite recent upgrades to Berbera, other terminals require varying degrees of rehabilitation. Although Somalia's ports have traditionally used flexible-asphalt concrete (AC) pavement, there has been a recent shift toward rigid pavements. Roller Compacted Concrete (RCC) pavement, combining concrete's durability with asphalt's placement methods, has yet to be implemented in Somalia. Its proven resistance to heavy static and dynamic loads makes it a cost-effective option for port terminals, as successfully demonstrated in the USA and Canada.This study evaluates the performance of existing asphalt pavements at Somali ports and compares them with RCC pavement alternatives. Based on field visits to Somali ports and a literature review, the existing typical asphalt pavement layer was modeled using a finite element-based pavement analysis program to evaluate its responses under critical dynamic handling equipment and static container stacking conditions. The analysis predicts that the asphalt pavements in Somali ports will be subjected to significantly high stresses under critical loading conditions, which could lead to substantial deterioration. In contrast, when the RCC pavement alternative is preferred, deformation can decrease by up to 50% compared to asphalt pavements. Additionally, cost analyses reveal that while RCC pavements have a slightly higher initial cost compared to asphalt pavements, their significantly lower maintenance and repair requirements result in a substantial advantage in life cycle cost analysis, offering up to a 33% reduction.