Farklı kök kanal dezenfeksiyon prosedürlerinin postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different root canal disinfection procedures on postoperative pain
  1. Tez No: 919511
  2. Yazar: İBRAHİM AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ALTUNBAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada geleneksel iğne irrigasyonu, sonik aktivasyon, pasif ultrasonik aktivasyon ve KTP lazer ile yapılan kök kanal dezenfeksiyonu işlemlerinin postoperatif ağrı üzerine etkisi araştırıldı. Çalışmaya asemptomatik devital tek kök ve tek kanallı mandibular premolar dişe sahip olan 80 hasta katıldı. Hastalar rastgele dört gruba ayrılarak her bir gruba farklı final irrigasyon ve dezenfeksiyon prosedürü uygulandı; geleneksel iğne irrigasyonu (Gİİ), sonik irrigasyon (Sİ), pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ) ve KTP lazer ile dezenfeksiyon. Mandibular anestezi uygulanarak rubber dam ile izole edilen dişe giriş kavitesi açıldı. Çalışma boyu belirlenerek kök kanal preparasyonu One Curve döner alet sistemi kullanılarak yapıldı. Preparasyon işlemleri sırasında toplam 6 ml %2,5'lik NaOCl solüsyonuyla 31 G yandan delikli irrigasyon iğnesi kullanılarak 2 ml/20 sn hızla irrigasyon yapıldı. Daha sonra önceden belirlenen aktivasyon ve dezenfeksiyon gruplarına göre son irrigasyon prosedürü uygulandı. Son irrigasyon, toplam 6 ml %2,5'lik NaOCl solüsyonu ile her biri 20 sn uygulanan üç irrigasyon döngüsünden oluştu. Her irrigasyon döngüsü sonrasında Gİİ ve KTP lazer grubunda 20 sn bekleme, Sİ ve PUİ gruplarında ise 20 sn aktivasyon yapıldı. Daha sonra 2 ml %17'lik EDTA ile 1 dk süreyle irrigasyon yapılarak sonrasında 1 dk bekleme/aktivasyon yapıldı. Son yıkama solüsyonu olarak 2 ml distile su kullanıldı. KTP lazer grubunda steril kağıt konlarla kurulanan kök kanalına KTP lazer uygulandı. Kök kanalı guta perka ve AH Plus patı kullanılarak tek kon tekniğiyle dolduruldu. Dişin, aynı seansta rezin kompozit restorasyonu yapıldı. yapıldı. Ağrının değerlendirilmesi amacıyla hastaya işlem sonrası ağrı değerlendirme formu verilerek ağrının şiddetini 6, 24, 48 ve 72. saat ile 7. günde GAS üzerinde işaretlemesi istendi. 7. gün klinik kontrolü ve perküsyon değerlendirmesi yapıldı. Veriler; Shapiro-Wilk, varyans analizi, Tukey testi, Bonferroni, Kruskal-Wallis testi, Man Whitney U testi, Friedman testi, Wilcoxon testi ve Ki-kare testleriyle istatistiksel olarak analiz edilerek anlamlılık düzeyi p0,05). Tüm gruplarda en yüksek postoperatif ağrı skorları 6. saatte kaydedildi. Yaş ve cinsiyet değişkeni postoperatif ağrı düzeylerinde anlamlı fark yaratmazken periapikal lezyonu olan hastalar Gİİ grubunda 6. saatte, Sİ grubunda 48. saatte ve tüm hastalar değerlendirildiğinde ise 48. saatte anlamlı olarak daha düşük postoperatif ağrı skoru bildirdi. Bu çalışmanın sınırlamaları dahilinde uygulanan kök kanal dezenfeksiyon prosedürleri postoperatif ağrı yönünden anlamlı farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
The effects of root canal disinfection procedures performed with conventional needle irrigation, sonic activation, passive ultrasonic activation, and KTP laser on postoperative pain were investigated in this study. A total of 80 patients with asymptomatic devital single root and single canal mandibular premolar teeth participated in the study. The patients were randomly divided into four groups, and each group received a different final irrigation and disinfection procedure: conventional needle irrigation (CNI), sonic irrigation (SI), passive ultrasonic irrigation (PUI), and KTP laser disinfection. Mandibular anesthesia was administered, and access cavity was prepared in tooth isolated with a rubber dam. The working length was determined and root canal preparation was performed using the One Curve rotary file system. During preparation, irrigation was performed with a total of 6 ml of 2.5% NaOCl solution using a 31G side-vented irrigation needle at a rate of 2 ml/20 sec. Following this, the final irrigation procedure was performed according to the pre-determined activation and disinfection groups. Final irrigation consisted of three irrigation cycles, each applied for 20-sec, with a total of 6 ml of 2.5% NaOCl solution. After each irrigation cycle, a 20-sec resting time was applied in the CNI and KTP laser groups and a 20-sec activation was performed in the SI and PUI groups. Subsequently, irrigation was performed with 2 ml of 17% EDTA for 1 minute, followed by a 1-minute resting/activation. 2 ml of distilled water was used as the final irrigation solution. In the KTP laser group, KTP laser was applied to the root canal dried with sterile paper points. The root canal was filled using the single-cone technique with gutta-percha and AH Plus sealer. Permanent resin composite restoration of the tooth was performed in the same session. To evaluate pain, patient was given a postoperative pain assessment form and were asked to mark the intensity of the pain at 6, 24, 48 and 72 hours, and on the 7th day on a VAS. A clinical follow-up and percussion evaluation were performed on the 7th day. The data were statistically analyzed using Shapiro-Wilk, variance analysis, Tukey test, Bonferroni, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, Friedman test, Wilcoxon test, and Chi-square tests, and the significance level was defined as p0,05). In all groups, the highest postoperative pain scores were recorded at 6 hours.