Kadınların beden algısı genital benlik imajını etkiler mi?
Does women's body image affect genital self-image?
- Tez No: 919522
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Kesitsel ve tanımlayıcı araştırmanın amacı, hastanede çalışan kadınların beden algılarının genital benlik imajına-GBİ etkisi ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesidir. Gereç-Yöntem: Araştırma, ilde bulunan iki hastanede çalışan kadınlara (N=1204) uygulanmıştır. Örneklemi %95 güven aralığı ve ±5 yanılma payı ile 292 kadın oluştururken ve 323 kadına ulaşılmıştır. Literatür doğrultusunda geliştirilen“Sosyodemografik Veri Formu”,“Kadın Genital Benlik İmajı Ölçeği-KGBİÖ'' ve ”Beden Algısı Ölçeği-BAÖ'' ile veriler toplanmıştır. Etik kurul izinleri alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bilgisayarda (SPSS-22.0) değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel ölçütler, t testi, One-Way ANOVA, Mann- Whitney U, ortalama testleri, pearson korelasyon ve çoklu regreyon analizi kullanılmıştır. p 0.05) grupların benzer özellik gösterdiği saptanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; BAÖ ile KGBİÖ toplam puanı arasında orta düzeyde, pozitif yönlü anlamlı ilişki (r=0.476; p=0.000) olduğu; kadınlarda beden algısı puanı arttıkça GBİ puanının arttığı belirlenmiştir. Regresyon analizinde, yordayıcı değişkenlerin beden algısıyla anlamlı bir ilişki sergiledikleri görülmüştür (F=10.119;p
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this cross-sectional and descriptive study was to determine the effect of body perception on genital self-image and the relationship between them. Materials-Methods: The study was applied to women (N=1204) working in two hospitals in the province. The sample consisted of 292 women with 95% confidence interval and ±5% margin of error and 323 women were reached. Data were collected with the“Sociodemographic Data Form”,“Female Genital Self-Image Scale-FGMIS”and“Body Perception Scale-BPS”developed in line with the literature. Ethics committee permissions were obtained. The data obtained from the study were evaluated on computer (SPSS-22.0). Descriptive statistical measures, t test, One-Way ANOVA, Mann-Whitney U, mean tests, Pearson correlation and multiple regression analysis were used in the evaluation of the data. p < 0.05 was considered significant, Results: The mean age of the participants was 33.49±7.36 years, mean height was 162.59±6.16 cm, and mean weight was 66.22±12.03 kg. The mean total score of the participants was 144.67±24.86 and body satisfaction was high. The mean total score of the BWBS was 19.78±4.41, and they had a positive BWB. It was determined that women's age, husband's education level, compatibility with their husbands and place of residence made a significant difference on the mean total score of the BLS. In the comparison of the total score of the BPSI and the characteristics, it was found that there was a significant difference between the mean total score of the BPSI and the status of planning to undergo aesthetic surgical intervention in the organ/body part of the body that she was not satisfied with the appearance of her body, and the status of menopause (p0.05) and the groups showed similar characteristics. When the relationship between the scales was evaluated, it was determined that there was a moderate, positive, significant relationship between the BPS and the total score of the GBI (r=0.476; p=0.000) and that as the body perception score increased in women, the GBI score increased. Regression analysis showed that the predictor variables showed a significant relationship with body perception (F=10.119;p