Davranış odaklı güvenlik yönetimi kapsamında seçilmiş bir sektörde belirli kritik davranışların incelenmesi
Examining certain critical behaviors in a selected sector within the scope of behavior-based security management
  1. Tez No: 919559
  2. Yazar: MEHMET ERKAN ASLANTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ZERVENT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışma kapsamında, Davranış Odaklı Güvenlik Yaklaşımının seçilmiş bir sektör özelinde belirlenen iş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikeli davranışların analiz edilmesi ve azaltılması amacıyla kulanımı hedeflenmiştir. Bu çalışma, ülkemizde iş güvenliği kapsamında çok tehlikeli iş kolu olarak değerlendirilen elektrik dağıtım sektöründe faaliyet gösteren seçilmiş bir yüklenici firmada yürütülmüştür. Öncelikle seçilen firmada risk analizi yapılarak elektrik dağıtım sektöründe en çok karşılaşılan tehlikeler ve riskler belirlenmiş, alınacak tedbirler kararlaştırılmıştır. Yapılan risk değerlendirmesi kapsamında çalışanların kaza yapmasına en çok neden olan 5 tehlikeli davranış seçilmiştir. Yaygın olarak kullanılan kök neden analizi yöntemlerinden 5 neden analizi ile seçilen tehlikeli davranışlar incelenmiş ve bu davranışların kök nedenleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Ardından aynı kritik davranışlar Davranış Odaklı Güvenlik Yönetimi kapsamında da ABC yaklaşımı kullanılarak ele alınmıştır. Çalışanların davranışları gerçekleştirirken davranış öncesi ve davranış sonrası durumları analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Kaza önleme yaklaşımları kapsamında davranış odaklı güvenlik yönetiminin bakış açısı ve yaklaşımının ülkemizde daha da fazla artması hedeflenmiştir. Sonuç olarak, incelenen kritik davranışların kök neden analizi sonucu ortaya çıkan bulguların kısıtlı olduğu ve proaktif olmadığı, aynı davranışların ABC yaklaşımıyla incelendiğinde ise gözleme dayandığından sonuçların mevcut davranışların neden yapıldığı durumunu anlamaya daha fazla imkan verdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze and reduce hazardous behaviors identified in occupational health and safety within a specific sector through the use of the Behavior-Based Safety (BBS) approach. The study was conducted in a selected contractor company operating in the electrical distribution sector, which is considered a highly hazardous industry in our country. Initially, a risk analysis was conducted in the chosen company to identify the most common hazards and risks in the electrical distribution sector, and the necessary precautions were determined. Within the scope of the risk assessment, five hazardous behaviors that most frequently lead to accidents among employees were selected. These hazardous behaviors were examined using one of the widely used root cause analysis methods, the 5 Whys analysis, to identify their root causes. Subsequently, the same critical behaviors were also addressed using the ABC approach within the scope of Behavior-Based Safety Management. The pre-behavior and post-behavior conditions of employees while performing these behaviors were analyzed and interpreted. The study aims to further increase the perspective and approach of Behavior-Based Safety Management in our country within the scope of accident prevention approaches. Consequently, it was understood that the findings resulting from the root cause analysis of the examined critical behaviors were limited and not proactive. However, when the same behaviors were examined with the ABC approach, the results provided more understanding of why the current behaviors were performed due to being based on observation.