Kahramanmaraş'ta Akdeniz anemisi taşıyıcılık oranlarının güncel verilerle ortaya konması
Revealing mediterranean anemia carriage rates in Kahramanmaraş with current data
- Tez No: 919560
- Danışmanlar: PROF. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Talasemi, dünya çapında en sık görülen ve peptit zinciri biyosentezinin bozulmasına yol açan, gen mutasyonlarının neden olduğu, globin sentezi bozukluklarıyla sonuçlanan kalıtsal bir hastalıktır. Türkiye' de sıklıkla β-Talasemi (Akdeniz anemisi) taşıyıcılığı/hastalığı görülmektedir ve Beta talasemide taşıyıcılık sıklığı % 13'e kadar çıkmaktadır. Bu çalışma Kahramanmaraş ilinde yaşayan kişilerin Akdeniz anemisi taşıyıcılık oranlarını retrospektif olarak incelemektedir. Araştırmanın amacı, Kahramanmaraş'ta yaşayan kişilerin 2018 yılından günümüz tarihine kadar yüzde kaçında Akdeniz anemisi taşıyıcısının olduğunu belirlemektir. Çalışmada gözlemsel araştırma grubunda olan retrospektif araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma (SUA) Hastanesi Biyokimya Laboratuvarı ve İl Sağlık müdürlüğü Halk Sağlığı Hemoglobinopati Laboratuvarından toplanmıştır. Bulgular, Halk Sağlığı Laboratuvarı Hemoglobinopati tarama verilerine göre toplam taşıyıcılık oranı % 2,65 olarak belirlenirken, KSÜ SUA Hastanesi tarama verilerine göre toplam taşıyıcılık oranı % 22,10 olarak belirlenmiştir. Bu rakamlara göre belirlenen % 2,65 olan taşıyıcılık sıklığı her ne kadar Türkiye ortalamasının üzerinde olsa bile bölgelere göre yapılan çalışmalardan daha düşük olduğu söylenebilir. Ancak Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tarama testlerinin devam etmesi için belirlediği oran % 2 olup; % 2,0 üzerinde olan bölgelerde tarama çalışmalarının devamı yönünde düşünce bildirilmektedir. Kahramanmaraş ve yöresi için önemli oranda ortaya konan taşıyıcılık sıklığının tarama çalışmalarının devam etmesi ve halkın bilinçlendirilmesinin devamı yönünde sonuç çıktığı görülmektedir. İlerleyen dönemlerde sonuçların çoğaltılması ve periyodik olarak yeniden değerlendirilmesi ve halkı bilgilendirme çalışmalarına devam edilmesi yönünde sonuçların ortaya çıktığına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thalassemia is the most common inherited disease worldwide caused by gene mutations that lead to disruption of peptide chain biosynthesis and lead to disorders of globin synthesis. β-Thalassemia (Mediterranean anemia) carriage/disease is frequently seen in Turkey, and the frequency of carriage in Beta thalassemia is up to 13 %. This study retrospectively examines the Mediterranean anemia carrier rates of people living in Kahramanmaraş province. The aim of the research is to determine what percentage of people living in Kahramanmaraş are carriers of Mediterranean anemia as of 2018. The retrospective research method in the observational research group was used in the research. Data were collected from Kahramanmaraş Sütçü İmam University (KSÜ) Health Practice and Research (SUA) Hospital Biochemistry Laboratory and Provincial Health Directorate Public Health Hemoglobinopathy Laboratory. According to Public Health Laboratory Hemoglobinopathy screening data, the total carrier rate was determined as 2.65 %, and according to KSU SUA Hospital screening data, the total carrier rate was determined as 22.10 %. Although the carrier frequency of 2.65 % determined according to these figures is above the Turkey average, it can be said that it is lower than studies conducted on a regional basis. However, the rate determined by the World Health Organization (WHO) for the continuation of screening tests is 2 %; It was reported that screening efforts will continue in regions where the rate is above 2.0 %. It is seen that the carrier frequency, which has emerged at a significant rate for Kahramanmaraş and its region, has resulted in the continuation of screening studies and raising public awareness. It is thought that the results will be repeated and re-evaluated periodically in the future and the results will continue to inform the public.