HER2-low ve HER2-negatif meme tümörleri arasındaki hastalıksız sağkalım, genel sağkalım, klinikopatolojik özellikleri ve prognostik farklılıkların karşılaştırılması
Comparison of disease-free survival, overall survival, clinicopathological features, and prognostic differences between HER2-Low and HER2-negative breast tumors
  1. Tez No: 919572
  2. Yazar: ELNUR HASANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BAYSAL, PROF. DR. ORHAN ALİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Meme kanseri, dünya çapında kadınlar arasında en yaygın malignite olup, klinik ve moleküler heterojenitesi nedeniyle tedavi yaklaşımları ve prognoz belirlemede zorluklar yaratmaktadır. Bu çalışma, İnsan epidermal büyüme faktör reseptörü 2 (HER2) statüsüne göre (HER2 skoru 0, 1, 2) meme kanseri alt gruplarını karşılaştırmayı ve bu gruplar arasındaki klinik, patolojik ve prognostik farklılıkları ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışma 2016 Ekim – 2024 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde meme kanseri nedeniyle ameliyat edilen HER2 skoru 0, 1, 2 olan hastaların retrospektif incelemesiyle yapılmıştır. Çalışma kriterini sağlayan 18 yaş üstü toplam 493 kadın ve 8 erkek hasta çalışmaya dahil edilerek hastaların yaş, cinsiyet, ameliyat türü, histopatolojik tanı, tümör boyutu, Ki-67, HER2, Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH), tümör boyutu (T), lenf nodu tutulumu (N) ve uzak metastaz (M) evresi, histolojik grad, in situ komponent, perinöral invazyon, lenfatik invazyon, vasküler invazyon, tümörü infiltre eden lenfositler (TILS), multisentrisite ve multifokalite, neoadjuvan tedavi, neoadjuvan tedavi sonrası tümör boyutunda regresyon derecesi, Peritümöral lenfositik infiltrasyonu (PLI) verileri kaydedildi. HER2 skoru 3 olan hastalar, HER2 skoru 2 ve FISH pozitif olan hastalar, invazif komponenti olmayıp sadece Duktal Karsinoma In Situ (DCIS) ve Lobuller Karsinoma In Situ (LCIS) içeren tüm hastalar çalışma dışı bırakıldı. Çalışma sonuçları incelendiğinde p değerinin
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy among women worldwide and presents challenges in treatment strategies and prognosis determination due to its clinical and molecular heterogeneity. This study aimed to compare breast cancer subgroups based on Human Epidermal Growth Factor Receptor 2 (HER2) status (HER2 scores 0, 1, and 2) and to identify the clinical, pathological, and prognostic differences between these groups. The study was conducted retrospectively on patients with HER2 scores of 0, 1, and 2 who underwent surgery for breast cancer between October 2016 and May 2024 at the Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, Department of General Surgery. A total of 493 female and 8 male patients over the age of 18 who met the study criteria were included. Data collected included the patients' age, gender, type of surgery, histopathological diagnosis, tumor size, Ki-67 index, HER2, Fluorescence In Situ Hybridization (FISH), tumor size (T), lymph node involvement (N), distant metastasis (M) stage, histological grade, in situ component, perineural invasion, lymphatic invasion, vascular invasion, tumor-infiltrating lymphocytes (TILs), multicentricity, multifocality, neoadjuvant therapy, tumor regression grade following neoadjuvant therapy, and peritumoral lymphocytic infiltration (PLI). Patients with HER2 score 3, patients with HER2 score 2 and FISH-positive results, and those with no invasive component only Ductal Carcinoma In Situ (DCIS) and Lobular Carcinoma In Situ (LCIS) were excluded from the study. Statistical significance was accepted for p-values