5-8 yaş grubu çocuklarda 12 haftalık altyapı cimnastik eğitiminin fiziksel uygunluk düzeyine etkisi
The effect of 12 weeks of infrastructure gymnastics training on the physical fitness level of 5-8 years old children
  1. Tez No: 919612
  2. Yazar: SEZAİ TORUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ VOLKAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı 5-8 yaş çocuklarda cimnastik eğitiminin fiziksel uygunluk düzeyine etkilerinin belirlenmesidir. Araştırmada randomize kontrollü çalışma deseni kullanılmıştır. Cimnastik eğitiminin fiziksel uygunluk üzerinde etkisinin belirlenmesi için 12 haftalık süreçte hafta 3 gün günde 1 saat cimnastik eğitimi uygulanmıştır. Araştırmaya 72 gönüllü çocuk katılmıştır. Katılımcılar rastgele Antrenman (n:36) ve kontrol (n:36) grubuna ayrılmıştır. Antrenman grubu (yaş: 6.74 ± 0.52; boy: 115,4 ± 9,6; vücut ağırlığı: 24,0 ± 5,1 ve VKİ: 17,9 ± 2,0) ve Kontrol Grubu (yaş: 6.57 ± 0.56; boy: 120.4 ± 6.0; vücut ağırlığı: 23.9 ± 4.5 ve VKİ: 16.4 ± 2,3).Çalışmaya katılan sporculara öntest, 6 hafta ve 12 hafta uygulama sonrasında Boy uzunluğu, Vücut ağırlığı, Beden kitle indeksi, Dikey sıçrama, Yatay sıçrama, Esneklik (otur eriş testi), El kavrama kuvveti testi, 20 metre sprint testi, Skinfold ölçümleri (deri kıvrım kalınlığı ölçümü) ve Antropometrik ölçümler uygulanmıştır. Ölçüm değişkenlerinin normal dağılıma uygunluğunun incelenmesi için yapılan Shapiro-Wilk testi sonucuna göre değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmasında Bağımsız Grup t testi ve normal dağılım göstermeyen değişkenlerin gruba (antrenman grubu-kontrol) göre karşılaştırmasında Mann-Whitney testi uygulanmıştır. Antrenman grubu ve kontrol grubunda grup içi karşılaştırmalar ön, ara ve son test ölçümlerinin karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümler için Friedman Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of gymnastics training on physical fitness level in children aged 5-8 years. A randomized controlled study design was used in the study. In order to determine the effect of gymnastics training on physical fitness, gymnastics training was applied for 1 hour a day, 3 days a week for 12 weeks. 72 volunteer children participated in the study. Participants were randomly divided into training (n:36) and control (n:36) groups. The training group (age: 6.74 ± 0.52; height: 115.4 ± 9.6; body weight: 24.0 ± 5.1 and BMI: 17.9 ± 2.0) and Control Group (age: 6.57 ± 0.56; height: 120.4 ± 6.0; body weight: 23.9 ± 4.5 and BMI: 16.4 ± 2.3).The athletes participating in the study were subjected to pre-test, 6-week and 12-week intervention, and after 6-week and 12-week intervention, the following anthropometric measurements were performed: Height, Body weight, Body mass index, Vertical jump, Horizontal jump, Flexibility (sit reach test), Hand grip strength test, 20-meter sprint test, Skinfold measurements (skinfold thickness measurement) and Anthropometric measurements. The measurement variables were evaluated according to the results of the Shapiro-Wilk test to examine the suitability of the measurement variables for normal distribution. Independent Group t test was used for the comparison of normally distributed variables between groups and Mann-Whitney test was used for the comparison of non-normally distributed variables between groups (training group-control). Friedman Test for repeated measures was applied for the comparison of pre, mid and post test measurements in the training group and control group.