Yoğun bakımda çocuğu yatan annelerin kaygı suçluluk ve psikolojik iyi oluş düzeyleri
Anxiety, guilt and psychological well-being levels of mothers with children in intensive care
- Tez No: 919619
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN KADİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Annelerin Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi (ÇYBÜ)'ne yatış ve çıkışta anksiyete, suçluluk ve psikolojik iyi oluş düzeyleri ve bu düzeylerin yatış ile çıkış arasındaki farkını etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ön test-son test ilişkisel tipteki bu araştırma bir üniversite hastanesinin ÇYBÜ'sünde yapıldı. Araştırmada evreni Ekim- Aralık 2024 tarihleri arasında ÇYBÜ'de yatmakta olan 87 çocuğun annesi oluşturdu. Örnekleme yöntemine gidilmeden dahil edilme kriterlerini karşılayan anneler ile çalışıldı. Veriler 'Tanıtıcı Bilgi Formu, Anksiyete Vizuel Analog Skala (AVAS), Annelerde (çocuğu hastanede yatmakta olan) Suçluluk Duygusu Ölçeği (ASDÖ) ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği (PİOÖ)' kullanılarak elde edildi. Annelere çocukları ÇYBÜ'ye ilk yattığı günde ön-test ve ÇYBÜ'nden çıkış yaptığı günde son-test uygulandı (s=60). Araştırmada etik ilkelere bağlı kalındı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate mothers' anxiety, guilt and psychological well-being levels during admission and discharge from the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) and the factors affecting the difference in these levels between admission and discharge. Materials and Methods: This descriptive and pretest-posttest correlational type research was conducted in the PICU of a university hospital. The population of the study consisted of mothers of 87 children hospitalized in the PICU between October and December 2024. Mothers who met the inclusion criteria were studied without using the sampling method. The data were obtained using the 'Introductory Information Form, Anksiyete Vizuel Analog Skala (AVAS), Guilt Scale in Mothers (whose children were hospitalised) (GSM) and Psychological Well-Being Scale (PWBS)'. A pre-test was administered to the mothers on the day their children were first admitted to the PICU and a post-test was administered on the day they left the PICU (n=60). Ethical principles were adhered to in the research. In statistical analysis, p value