Gelişim liginde oynayan futbolculara uygulanacak 8 haftalık kompleks ve kontrast kuvvet antrenmanların güç, dikey sıçrama, çeviklik ve sürat üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8 weeks of complex and contrast strength training applied to football players playing in the development league on power, vertical jump, agility and speed.
- Tez No: 919628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, gelişim liginde oynayan futbolculara uygulanan sekiz haftalık kompleks ve kontrast kuvvet antrenmanların güç, dikey sıçrama, çeviklik ve sürat üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırmanın evreni 2024-2025 sezonu T.F.F. Gelişim liginde mücadele eden Erzurumspor F.K futbol takımı futbolcuları oluşturmuştur. Çalışmaya toplam 30 futbolcu katılmıştır. Tüm futbolcular ilk gün vücut kompozisyonu ölçümü ile anaerobik güç testi (Drop Jump) ve dikey sıçrama (CMJ) test ölçümüne tabi tutuldu. İkinci gün ise sürat testi (10 m. ve 30 m.) ve çeviklik test ölçümüne tabi tutuldu. Ardından bütün katılımcılar,“Research Randomizer”programı kullanılarak rastgele yöntemle kompleks, kontrast ve kontrol gruplarına dağıtılmıştır. Futbolcuların gruplara ayrılmasının ardından, takım antrenmanlarına ek olarak kompleks ve kontrast gruplarına 8 hafta boyunca haftada 3 gün olmak üzere toplam 24 antrenman yaptırılmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir ek antrenman uygulanmamış, yalnızca mevcut takım antrenmanlarına devam etmeleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of the study is to examine the effects of an eight-week complex and contrast strength training program on power, vertical jump, agility, and speed in football players in the Development League. Method: Universe of Research consisted of football players from the Erzurumspor F.K. team competing in the Turkish Football Federation (TFF) Development League during the 2024- 2025 season. A total of 30 football players participated in the study. On the first day, all players underwent body composition measurements, an anaerobic power test (Drop Jump), and vertical jump (CMJ) test measurements. On the second day, speed tests (10 m and 30 m) and agility test measurements were conducted. Subsequently, all participants were randomly assigned to complex, contrast, and control groups using the“Research Randomizer”program. After group assignments, a total of 24 training sessions were implemented over eight weeks, with three sessions per week added to the regular team training for the complex and contrast groups. The control group did not receive any additional training and only continued with team training.