KHA-ağırlıkça %2.5 zirkonyum oksit ikili sistemine ağırlıkça %0.5, %1.5 ve %2.5 oranlarında lantanyum oksit, ytriyum oksit ve seryum oksit ilavelerinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of addition of lanthanum oxide, yttrium oxide and cerium oxide at rates of 0.5, 1.5 and 2.5 wt% to KHA-2.5 wt% zirconium oxide binary system
- Tez No: 919649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN SERDAR PAZARLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BARKIN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada, koyun kemiğinden elde edilen hidroksiapatit (HA) malzemeye ağırlıkça %2.5 zirkonyum malzemesi eklenerek ikili sistem oluşturulmuştur. Oluşturulan ikili sisteme lantanyum oksit, ytriyum oksit ve seryum oksit malzemelerin ilavesiyle üçlü sistem geliştirilmiştir. Koyun kemiğinden üretilen hidroksiapatit (KHA) üçlü sistem olarak üretilmiş malzemelerin sinterlenmesiyle testler yapılarak en uygun malzemelerin tayin edilmesi sağlanmıştır. Üçlü sistem olan KHA-ZrO2-La karışımı için test sonuç grafiklerine göre yoğunluk testinde en yüksek yoğunluk değeri 1300℃'de 0,5La karışımı olup 2,956± 0,026 değerindedir. Kısmi yoğunluk değeri en yüksek 0,5La oranında 1300℃ sıcaklıktaki 92,317±0,081 değerindedir. %3,827±0,092 olarak 0,5La oranı en iyi porozite değerine sahiptir. Mikrosertlik testine göre en yüksek sertlik 1300℃'de 0,5La oranı olarak 4,158±0,611 değerinde olmuştur. Kırılma tokluğu testinde 0,5L oranı 1250℃'de 1,85±0,12 olarak en yüksek değeri vermiştir. Kırılganlık indeks değerlerinde en yüksek kırılma dayanımına sahip olan 1100℃'de 0,5L 1,446±0,107 değerinde olandır. Basma dayanım değeri en fazla olan değeri 153,5±6,363 MPa olan 1250℃'deki 0,5La oranıdır. KHA-ZrO2-Y2O3 karışımında yoğunluk test sonuçlarında en iyisi 2,5Y oranında 1300℃ 3,019±0,0009 değeridir. En iyi kısmi yoğunluk ölçüm değeri 2,5Y oranı olarak değeri 94,345±0,283'tür. Porozite oranların ölçüm sonuçlarında en az porozite oranı 2,5Y oranında 1300℃'deki 3,157±0,227 değeridir. 2,5Y oranındaki en yüksek sertlik değeri 1300℃ sıcaklıktaki 4,418±0,203 değeridir. Kırılma tokluğu değerlerinde en fazla 2,5Y oranında 2,018±0,248 1300℃'deki değeridir. Kırılma indeks değerlerinde en fazla dayanıklı malzeme 1100℃'de 0,5Y oranında 1,446±0,107 değeridir. Basma dayanımı en fazla olan oran 2,5Y 1300℃'de 171,5±6,405 MPa değeridir. KHA-ZrO2-Ce karışımlarında yoğunluk test sonuçları 1,5Ce oranının 1300℃'deki 2,968±0,037 en iyi değerlere ulaştığını göstermektedir. Kısmi yoğunluğu en fazla olan 92,25±0,15 değerine sahip olan 1300℃ 0,5Ce malzemesidir. Porozite değerlerinde en iyi sonuç 1300℃'de 0,5Y oranında 4,279±0,397 değeridir. Sertlik değerlerinde oranlar içerisinde en fazla değer 1250℃'deki 0,5Ce oranında 4,013±0,128 değerinde olandır . Kırılma tokluğunda 0,5Ce oranında; 1250℃'de 2,260±0,189 olarak en yüksek değeri vermiştir. Kırılganlık indeks değerlerine göre en iyi sonucu 0,973±0,214 olarak 0,5Ce oranıdır. Basma testi değerlerinde en iyi sonuç 1250℃'de 0,5Ce oranı olarak 161 MPa'dır. SBF testinde yapay vücut sıvısında bekletilen KHA-ZrO2 ikili sisteme ve La2O3, Y2O3 ve Ce2O3 ilave edilen oluşan kompozitlere 1-28 gün olarak apatit kristalleri oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
In the study, a binary system was created by adding 2.5% zirconium material by weight to the hydroxyapatite (HA) material obtained from sheep bone. A ternary system was developed by adding lanthanum oxide, yttrium oxide and cerium oxide materials to the binary system created. Tests were performed by sintering the materials produced as a ternary system of hydroxyapatite (KHA) produced from sheep bone and the determination of the most suitable materials was provided. According to the test result graphs for the ternary system KHA-ZrO2-La mixture, the highest density value in the density test was 0.5La mixture at 1300℃ and was 2.956±0.026. The partial density value was 92.317±0.081 at the highest 0.5La ratio at 1300℃. The 0.5La ratio has the best porosity value as 3.827±0.092%. According to microhardness test, the highest hardness was 4.158±0.611 at 1300℃ with 0.5La ratio. In fracture toughness test, 0.5L ratio gave the highest value as 1.85±0.12 at 1250℃. In brittleness index values, the one with the highest fracture strength is 0.5L at 1100℃ with 1.446±0.107 value. The highest compressive strength value is 153.5±6.363 MPa with 0.5La ratio at 1250℃. In KHA-ZrO2-Y2O3, the best in density test results was 3.019±0.0009 at 1300℃ with 2.5Y ratio. The best partial density value is 94.345±0.283 as a 2.5Y ratio. In the measurement results of porosity ratios, the least porosity ratio is 3.157±0.227 at 1300℃ at 2.5Y ratio. The highest hardness value 2.5Y ratio is 4.418±0.203 at 1300℃. The maximum fracture toughness value is 2.018±0.248 at 1300℃ at 2.5Y ratio. The most durable material in fracture index values is 1.446±0.107 at 1100℃ at 0.5Y ratio. The ratio with the highest compressive strength is 171.5±6.405 MPa at 1300℃ 2.5Y ratio. Density test results in KHA-ZrO2-Ce mixtures show that the 1.5Ce ratio reaches the best values of 2.968±0.037 at 1300℃. The 1300℃ 0.5Ce material has the highest partial density of 92.25±0.15. The best result in porosity values is 4.279±0.397 at 0.5Y ratio at 1300℃. The highest value among the ratios in hardness values is 4.013±0.128 at 0.5Ce ratio at 1250℃. In fracture toughness, the highest value was 2.260±0.189 at 0.5Ce ratio at 1250℃. According to the fragility index values, result is 0.973±0.214 at 0.5Ce ratio. The best result in compression test values is 161 MPa at 1250℃ as 0.5Ce ratio. In the SBF test, apatite crystals were formed in the composites formed adding La2O3, Y2O3 and Ce3O2 to the KHA-ZrO2 binary system kept in artificial body fluid for 1-28 days.