Gaziantep ilinde Pieridae faunası ve morfolojisi üzerine araştırmalar
Researches on Pieridae (Lepidoptera) fauna and morphology in Gaziantep province
  1. Tez No: 919655
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLMERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YARAN, DR. MÜRŞİT ÖMÜR KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Pieridae (Lepidoptera) familyası dünya genelinde yaklaşık 85 cins ve 1,100 tür içeren geniş bir familyadır. Pieridae familyasına ait kelebekler genellikle açık renkli ve orta veya küçük boyutludur. Yaygın olarak beyaz, sarı ve turuncu tonlarda renklere sahiptirler. Bazı türlerde ise siyah renkli desenler de bulunabilir. Bu çalışma, 2023-2024 yılları arasında Gaziantep ilinde yayılış gösteren Pieridae türlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada atrap ile süpürme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda bölgeden 282 Pieridae ergin örneği toplanmıştır. Örnekler etil asetatlı öldürme şişelerine alınıp öldürme işlemi gerçekleştikten sonra kavanozlara alınıp entomoloji laboratuvarına getirilmiştir. Teşhis edilebilmesi için standart müze metotlarına uygun hale getirilmiş ve Gaziantep Üniversitesi Biyoloji Bölümü Entomoloji Laboratuvarında böcek dolaplarına aktarılmıştır. Teşhis işlemleri sonucunda 11 Pieridae türü tespit edilmiştir. Ayrıca yakalanan örneklerin kanat açıklığı, abdomen en ve boy uzunluğunun ölçüleri çalışmada yer verilmiştir. Yapılan bu çalışma ile Türkiye'de Pieridae faunasının ve yayılışının belirlenmesine katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Pieridae (Lepidoptera) family is a large family that includes approximately 85 genera and 1,100 species worldwide. Butterflies belonging to the Pieridae family are generally light-colored and of medium or small size. They are commonly found in shades of white, yellow, and orange. Some species may also have black-colored patterns. This study was conducted between 2023 and 2024 to identify the Pieridae species distributed in the Gaziantep province. The study employed the methods of sweeping with a net and using traps. As a result of the research, 282 adult Pieridae specimens were collected from the region. The specimens were placed in ethyl acetate killing jars for euthanasia, then transferred to jars and brought to the entomology laboratory. They were prepared according to standard museum methods for identification and placed in insect cabinets at the Entomology Laboratory of the Biology Department at Gaziantep University. As a result of the identification process, 11 Pieridae species were determined. Additionally, measurements of the wingspan, abdomen width, and length of the captured specimens were included in the study. This research has contributed to the identification and distribution of the Pieridae fauna in Turkey.