Bir üniversitenin kadın çalışanlarına web destekli verilen human papilloma virüsü (HPV) eğitiminin bilgi düzeyine ve hpv enfeksiyonu ve aşılanmasına ilişkin sağlık inancına etkisinin incelenmesi
A university web-based human papilloma virus (HPV) education for women workers knowledge level of education and health related to hpv infection and vaccination examining the effect on faith
- Tez No: 919676
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada, bir üniversitenin kadın çalışanlarına verilen web destekli Human Papilloma Virüsü (HPV) eğitiminin bilgi düzeyine ve HPV enfeksiyonu ile aşılanmasına ilişkin sağlık inançlarına etkisi incelenmiştir. Araştırma, deneysel bir araştırma yöntemi kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evreni, İstanbul ilinde bir vakıf üniversitesinde çalışan kadınlar oluşturmuştur. Örneklemi, ön test ve son teste katılım sağlayan 45 kadın oluşturmuştur. Veriler, demografik bilgi formu,“Human Papilloma Virüs-Bilgi Ölçeği”ve“Human Papilloma Virüsü Enfeksiyonu ve Aşılamasına İlişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”ile elde edilmiştir. Kadınların %93.3'ü HPV aşısı yaptırmamış olup, %48.8'i kendilerini risk altında görmediği için yaptırmadığını ifade etmiştir. HPV Enfeksiyonu ve Aşılamasına ilişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği alt boyutlarından Yarar Algısı (p=0.579), Duyarlılık Algısı (p=0.332) ve Ciddiyet Algısı (p=0.473) alt boyutlarında ön test ve son test arası anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Engel Algısı (p=0.048) alt boyutunda ve bilgi düzeyi Doğru Cevap sayılarında (p=0.000) ön test ve son test arasında anlamlı farklılık olduğu; engel algısı alt boyutunda ve doğru cevap ortalamalarının son testte daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonusunda, web destekli eğitim yerine yüz yüze eğitim modelinin tercih edilmesi ve eğitimlerin belirli aralıklarla tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of web-based Human Papilloma Virus (HPV) training given to female employees of a university on their knowledge level and health beliefs about HPV infection and vaccination was examined. The research was designed using an experimental research method. The population of the study consisted of women working at a foundation university in Istanbul. The sample consisted of 45 women who participated in the pre-test and post-test. The data were obtained with the demographic information form,“Human Papilloma Virus-Information Scale”and“Health Belief Model Scale on Human Papilloma Virus Infection and Vaccination”. 93.3% of the women did not have the HPV vaccine and 48.8% stated that they did not have it because they did not see themselves at risk. It was determined that there was no significant difference between the pre-test and post-test in the sub-dimensions of the Health Belief Model Scale regarding HPV Infection and Vaccination, Perception of Benefit (p=0.579), Perception of Sensitivity (p=0.332) and Perception of Severity (p=0.473). There was a significant difference between the pre-test and the post-test in the sub-dimension of Obstacle Perception (p=0.048) and the number of Correct Answers (p=0.000); It was determined that the average of the correct answers in the sub-dimension of disability perception and in the post-test was higher. At the end of the research, it is recommended to prefer the face-to-face training model instead of web-based training and to repeat the trainings at regular intervals.