Ekişehir Hasanbey Lojistik Merkezi emniyet kritik personel için görev planlama sistemi geliştirilmesi
Development of task planning system for personnel performing safety critical duties at Eskişehir Hasanbey Logistics Center
  1. Tez No: 919675
  2. Yazar: PINAR ASARBÜKÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESERRET NALÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi (TCDD Taşımacılık A.Ş.) çeşitli iş süreçlerini daha etkin yönetmek ve operasyonel verimliliği artırmak amacıyla Kurumsal Kaynak Yönetimi (KKY) sistemini kullanmaktadır. KKY sistemi hemen hemen tüm süreçlere entegre edilmiş olmasına rağmen trenlerde görev alacak personelin planlanması halen bu işlerde görevlendirilen çalışanlar tarafından geleneksel şekilde yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi'nin sorumluluk bölgesindeki trenlerde,“emniyet kritik görevleri yerine getiren tren makinistlerinin çalışma saatlerinin, Microsoft Office Access SQL programlama dilinde işlenmesi ve böylece söz konusu personelin görev planlamasının yapılması”amaçlanmıştır. Planlama ile personelden optimum verimlilik sağlanması, eşit süreli çalışma saatlerine ulaşması hedeflenmektedir. Geleneksel yöntemlerle kesin kontrol etmenin zaman aldığı ve zorluklarının bulunduğu; hat yetkisi, lokomotif yetkisi, sağlık, psikoteknik yeterlilikleri gibi bileşenlerin de sistem tarafından kontrol altına alınabilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkish State Railways Transportation Inc. (TCDD Transportation Inc.) utilizes a Enterprise Resource Planning(ERP) system to manage various business processes more efficiently and increase operational productivity. Although the ERP system is integrated into almost all processes, the planning of personnel to be assigned to trains is still carried out traditionally by employees assigned to these tasks. This thesis aims to“process the hours of work of train drivers who perform safety-critical tasks on trains in the Eskişehir Hasanbey Logistics Center responsibility area using Microsoft Office Access SQL programming language, and thus plan the assignments of these personnel”. The planning aims to ensure optimal productivity from personnel and achieve equal working hours. It is aimed to control components such as line authority, locomotive authority, health and psychotechnical competencies which are difficult and time-consuming to control with traditional methods by the system.