Financing post-war infrastructure projects through sukuk: Cases of Syria, Libya, Iraq and Afghanistan
Savaş sonrası altyapı projelerinin sukuk yoluyla finansmanı: Suriye, Libya, Irak ve Afganistan örnekleri
  1. Tez No: 919695
  2. Yazar: AHMAD M.ALAHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MONZER KAHF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, savaş sonrası altyapı projelerinin sukuk yoluyla finanse edilmesi incelenmiş ve sukuk alanında çalışan beş uzmanla görüşülmüştür. Analizin sonucunda, savaş sonrası ülkelerde sukuk kullanılarak yapılan finansman ile altyapı geliştirme arasında güçlü bir ilişki olduğuna kanaat getirilmiştir. Bununla birlikte, sukukun notu ve getirisi, başarılı bir pazarlama için son derece önemlidir. Ayrıca, söz konusu ülkeler enstrümanlarını ABD doları veya altın'ı baz alarak fiyatlandırmaları gerekmeketedir. Sermaye mümkünse Tekafül Sigorta veya İslam Kalkınma Bankası tarafından garanti altına alınmalıdır. Bahsolunan ülkelerin havalimanları, tren vb. gelir getirici varlıkları İcare Sukuk yoluyla finanse edilebilir. Bu tür gelir getirici varlıkların sağlanma olasılığı uzun dönemde azalacaktır. İcara sukukunun diğer sukuk ve finansman yöntemleri ile birleştirilmesi için hibrit sukuk modeline başvurulmalıdır. Çalışma, ilgili idarenin projelerini icâre sukuk yöntemini kullanarak işletme etkinliğini arttırmasını önermektedir. Bağlayıcı sözleşme hukuki bir sorun içermemelidir. Bu ülkelerdeki ilk icare sukuk deneyimleri küçük ölçekli ve yüksek getirili olmalı, başarılı olunursa bu ülkelerin kredi notu yükselecektir.
Özet (Çeviri)
This study looked into the use of Sukuk to fund post-war infrastructure projects. Five Sukuk specialists were interviewed, and the analysis result shows a strong relationship between Sukuk financing and infrastructure development in post-war countries. Also, Sukuk rating and return are critical for marketing. However, these countries must price the Sukuk in US dollars or gold. As a result, the capital should be guaranteed by Takaful Insurance or the Islamic Development Bank, if possible. It can help these countries by using Ijarah Sukuk to fund income-generating assets like airports and trains. The ability to provide such income-generating assets for extended periods of time may dwindle. To combine Ijarah Sukuk with other Sukuk and other financing methods, hybrid Sukuk may be used. The study suggests using Ijarah Sukuk to ensure project efficiency and the efficiency of the relevant administration. Assuring that there are no legal issues with the binding contract in the Ijarah Sukuk. The first Ijarah Sukuk experiences in these countries should be with small amounts and high returns. These countries' credit ratings will improve if they are successful.