Küreselleşme ve cari işlemler dengesi ilişkisi: Kırılgan beşli ülke grubu üzerine panel veri analizi
The nexus between globalization and current account balance: A panel data analysis on fragile five countries
- Tez No: 919696
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ AZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, küreselleşmenin cari işlemler dengesi ve dış ticaret yapısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Analizde 1990-2021 dönemini kapsayan ve kırılgan beşli ülke grubundan oluşan panel veri seti kullanılmıştır. Paneldeki verilerin durağanlığı IPS, Fisher ADF ve Fisher PP testleri aracılığıyla test edilmiştir. Durağanlık durumu göz önünde bulundurularak değişkenlerin arasındaki eşbütünleşme ilişkisi araştırılmıştır. Eşbütünleşme varlığının tespit edilmesi sonucunda uzun dönem ilişkilerin tahmini için VECM ve MG tahmincisi kullanılmıştır. Tahmincilerin tutarlığı Hausman testi ile sınanmış ve tutarlı bulunmuştur. Ekonometrik analizin sonucunda iktisadi ve finansal küreselleşmenin cari işlemler dengesi ve dış ticaret yapısı üzerinde olumsuz etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Küreselleşme sürecinde hukuki altyapının planlı ve yeterli olmadığı, sermaye hareketliliği ve bireylerin dış ticarete katılımının kontrol dahilinde ve doğru yapılmadığı saptanmıştır. Sermaye hareketliliğinin kontrolü, yabancı finansal kaynakların doğru kullanımı ve ihracatın teşvik edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of globalization on the current account balance and foreign trade structure. The analysis used a panel data set covering the period 1990-2021 and consisting of the Fragile Five countries. The stationarity of the data in the panel was tested through IPS, Fisher ADF, and Fisher PP tests. Considering the stationarity status, the cointegration relationship between the variables was investigated. Upon detecting the existence of cointegration, VECM and MG estimators were used for the estimation of long-term relationships. The consistency of the estimators was tested and found to be consistent using the Hausman test. The econometric analysis results revealed that economic and financial globalization negatively affects the current account balance and foreign trade structure. It was found that the legal infrastructure in the globalization process is not planned and adequate, and the capital mobility and individuals' participation in foreign trade are not done correctly and within control. Controlling capital mobility, proper utilization of foreign financial resources, and promoting exports were suggested.