Spin yörünge etkileşimi Bose Einsten yoğunlaşmasında Anderson lokalizasyonu
Spin orbital interaction Anderson localization in Bose Einsten concentration
  1. Tez No: 919701
  2. Yazar: OKTAY NABIOLLAHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, ultra soğuk atomik kuantum gazlarının Anderson Lokalizasyonu üzerine spin-yörünge etkileşimlerinin etkilerini numerik olarak iki boyutta rastgele sayılarla oluşturulan bir potansiyelde tuzaklanan spin-yörünge etkileşimli Bose-Einstein Yoğuşmaları (BEY) incelemeyi amaçlamaktadır. Anderson Lokalizasyonu, düzensiz ortamlarda parçacıkların hareketinin lokalize olmasını ifade eder ve bu fenomen, özellikle atomik kuantum gazlarında anlamlı sonuçlar verebilir. Bose-Einstein Yoğuşmaları, atomlar arasındaki etkileşimlerin ve potansiyellerin hassas bir şekilde kontrol edilebilmesi sayesinde, Anderson Lokalizasyonu'nun incelenmesinde ideal bir ortam sunar. Bu çalışmada, Anderson lokalizasyon etkisini incelemek için düzensiz bir potansiyelde bozonların spin etkileşimlerini Gross-Pitaevski denklemi kullanarak araştırdık
Özet (Çeviri)
The wave propagating in a medium including irregularities is localized as a result of multiple scattering from randomly distributed impurities in the medium. This phenomenon, called Anderson localization, has an important place in condensed matter physics. Anderson localization is an observable phenomenon in Bose-Einstein condensates consisting of ultracold atoms trapped by a disordered external potential. In such an environment, the exponential decay of the eigenfunctions of the system is characteristic of Anderson localization. In this study, Bose-Einstein condensate trapped with a random external potential and containing spin-orbit coupling was examined. Parameters that increase localization were determined by examining the effects of spin-orbit coupling on Anderson localization. Anderson localization affects the ground state dynamics of the system; It has been shown by numerical calculations that if the localization decreases, chaotic dynamics occurs, and if it increases, regular dynamics occurs.