Turbofan motorun farklı yakıt türlerinde enerji, ekserji ve çevre ekonomik analizinin karşılaştırılması
Comparison of energy, exergy and environmental economic analysis of turbofan engine in different fuel types
- Tez No: 919700
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ, DOÇ. DR. HÜSEYİN YAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada GEnx-ib76 turbofan motorun farkli irtifalarda ve yakıt türlerinde EES (Mühendislik Denklem Çözücü) programında matematiksel modellemesi yapılarak, enerji, ekserji sürdürülebilirlik, eksergoçevre, eksergoekonomik analizleri yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı kerosen, hidrojen ve amonyak ile beslenen bir turbofan motorun aynı koşullar altında termodinamik performans sonuçlarını karşılaştırmaktır. Kerosen yakıtı ile beslenen turbofan motorun maksimum ısıl verimi kalkış irtifasında % 51,68 iken, hidrojen yakıtı kullanıldığında bu değer % 50,76, amonyak kullanımında ise % 53,78 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca kalkış irtifasındaki itki verimi ve özgül yakıt tüketimi kerosen için sırasıyla % 38,71 ve 38,38 kg/kN.h, hidrojen için ise % 38,02 ve 14,11kg/kN.h, amonyak için sırasıyla % 40,29 ve 85,602 kg/kN.h olarak elde edilmiştir. İrtifa artıkça bu değerler azalmıştır. Turbofan motorun en düşük ekserji verimi yanma odası (CC) bileşeninde elde edilmiştir. Bu değerler kerosen için % 77,55, hidrojen için % 76,94 ve amonyak için % 74,4 olarak hesaplanmıştır. Buna göre turbofan motorun en yüksek iyileştirme potansiyeline sahip bileşeni kerosen için 15677,96 kW, hidrojen için 16368,36 kW ve amonyak için 21207,38 kW olarak CC bileşeninde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mathematical modeling of the GEnx-ib76 turbofan engine at different altitudes and fuel types was made in the EES (Engineering Equation Solver) program, and energy, exergy sustainability, exergoenvironment and exergoeconomic analyses were carried out. This study compares the thermodynamic performance of a turbofan engine fed with kerosene, hydrogen, and ammonia under the same conditions. While the maximum thermal efficiency of the turbofan engine fed with kerosene fuel is 51.68% at take-off altitude, this value is calculated as 50.76% when hydrogen fuel is used and 53.78% when ammonia is used. In addition, thrust efficiency and specific fuel consumption at take-off altitude are respectively, 38.71% and 38.38 kg/kN.h for kerosene, 38.02% and 14.11kg/kN.h for hydrogen, % 40,29 and 85,602 kg/kN.h for ammonia. These values decreased as the altitude increased. The lowest exergy efficiency of the turbofan engine was obtained in the combustion chamber (CC) component. These values are calculated as 77.55% for kerosene, 76.94% for hydrogen and 74.4% for ammonia. Accordingly, the component with the highest improvement potential of the turbofan engine was obtained in the CC component as 15677.96 kW for kerosene, 16368.36 kW for hydrogen and 21207.38 kW for ammonia.