The effect of existing irrigation program on yield and quality in mandarin orchard grown under mediterranean climate conditions
Akdeniz iklim koşullarında yetiştirilen mandarin bahçesinde mevcut sulama programının verim ve kaliteye etkisi
- Tez No: 919718
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma Adana İli Karataş İlçe sınırlarında yeralan Nova ve Satsuma mandarin çeşitlerinden oluşan bir narenciye bahçesinde, 2023 yılında yürütülmüştür. Denemede narenciye bahçesine uygulan mevcut sulama programının, yetiştirilen mandarin çeşitlerinin verim ve kalitesine olan etkisinin araştrılması amaçlanmıştır. Araştırmada narenciye bahçesi damla sulama sistemi ile sulanmıştır. Sulamalarda kullanılan damla sulama sisteminde, damlatıcı debileri Nova mandarininde 3 L h-1 ve Satsuma mandarininde 2.5 L h-1, damlatıcı aralıkları ise 0.90 m olarak ölçülmüştür. Denemede ağaç gövdesinin her iki yanında birbirine paralel damla sulama lateralleri kullanılmıştır. Sulama sezonu boyunca Nova ve Satsuma mandarin çeşitlerine sırasıyla 325.14 mm ve 253.32 mm sulama suyu uygulanmıştır. Çalışmada Nova ve Satsuma mandarin çeşitlerinden sırasıyla 75.75 kg/ağaç ve 250 kg/ağaç verim elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Nova mandarin çeşidinin ortalama meyve ağırlığı 154.87 g, Satsuma mandarin çeşidinin ortalama meyve ağırlığı ise 106.86 g olarak saptanmıştır. Buna göre Nova mandarin çeşidinin ortalama meyve ağırlığının, Satsuma mandarin çeşidine göre yaklaşık 48 g daha fazla olduğu belirlenmiştir. Nova ve Satsuma narenciye çeşidi pomolojik özellik ölçeği kabuk kalınlığı alt boyutu değerlerinin anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bağımsız grup t testi sonucunda, Nova çeşidinin kabuk kalınlığı ortalaması 2.88 mm ile Satsuma çeşidinin kabuk kalınlığı ortalaması 3.08 mm arasındaki fark %5 önem düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Çalışmada pomolojik özellik ölçeğinin alt boyutu olan dilim sayısının Nova ve Satsuma narenciye çeşidi değişkenlerine göre gösterdiği farklılıkların anlamlı olup olmadığını belirlemek amacıyla bağımsız grup t testi analizi yapılmıştır. Dilim sayısı ortalaması Nova çeşidinde yaklaşık 10 adet, Satsuma çeşidinde ise 11 adet olarak elde edilmiş ve Satsumanın lehine olan bu fark %5 önem düzeyinde istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Nova ve Satsuma çeşitlerinde elde edilen suda çözünen kuru madde miktarı (SÇKM) değerleri arasındaki fark bağımsız grup t testi sonucuna göre %5 önem düzeyinde anlamlı bulunmuştur. SÇKM ortalaması Nova çeşidinde 12.25 ve Satsuma çeşidinde ise 11.42 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a citrus orchard consisting of Nova and Satsuma mandarin varieties located in Karataş District of Adana Province in 2023. In the experiment, it was aimed to investigate the effect of the current irrigation program applied to the citrus orchard on the yield and quality of the mandarin varieties grown. Citrus orchard was irrigated with drip irrigation system. In the drip irrigation system used for irrigation, dripper flow rates were measured as 3 L h-1 for Nova mandarin and 2.5 L h-1 for Satsuma mandarin and dripper spacing was 0.90 m. In the experiment, drip irrigation laterals parallel to each other on both sides of the tree trunk were used. During the irrigation season, 325.14 mm and 253.32 mm irrigation water was applied to Nova and Satsuma mandarin varieties, respectively. Nova and Satsuma mandarin varieties yielded 75.75 kg/tree and 250 kg/tree, respectively. According to the results obtained, the average fruit weight of Nova mandarina variety was 154.87 g and the average fruit weight of Satsuma mandarina variety was 106.86 g. Accordingly, it was determined that the average fruit weight of Nova mandarin variety was approximately 48 g more than that of Satsuma mandarin variety. As a result of the independent group t test performed to determine whether there is a significant difference between the values of the Nova and Satsuma citrus variety pomological trait scale peel thickness sub-dimension, the difference between the mean peel thickness of the Nova variety 2.88 mm and the mean peel thickness of the Satsuma variety 3.08 mm was found statistically significant at 5% significance level. In the study, independent group t test analysis was performed to determine whether the differences in the number of slices, which is the sub-dimension of the pomological trait scale, according to the variables of Nova and Satsuma citrus varieties were significant. The mean number of slices was approximately 10 slices in Nova variety and 11 slices in Satsuma variety and this difference in favor of Satsuma was found to be statistically significant at 5% significance level. The difference between the water soluble dry matter content (WDSM) values obtained in Nova and Satsuma varieties was found significant at 5% significance level according to the independent group t test result. The average WDSM values were 12.25 and 11.42 for Nova and Satsuma cultivars, respectively.