Determination of the cytotoxic, apoptotic and proinflammation suppressive properties of Teucrium multicaule- iron sulfate (FeSO4) nanoparticles on lung cancer cells
Teucrium multicaule- demir sülfat (FeSO4) nanopartiküllerinin akciğer kanser hücreleri üzerine sitotoksik, apoptotik ve proinflamatuar baskılayıcı özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 919717
  2. Yazar: SIVEEN ELSABAKHAWY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA PEHLİVAN, PROF. DR. ÖNDER YUMRUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Biyolojik olarak sentezlenmiş demir nanopartiküllerin uygulamaları, yüksek verimli, düşük maliyetli ve çevre dostu nanomalzemelerin geliştirilmesindeki artış nedeniyle dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Biyo-nanoteknolojide önemli bir araştırma alanı, farklı kimyasal bileşimler, boyutlar ve şekillere sahip nanoparçacıkların sentezlenmesidir. Özellikle bitkilerde çok sayıda kimyasal bulunması ve bunların biyolojik aktivitelerindeki rolleri göz önünde bulundurulduğunda, nanoparçacık sentez ve ekleme çalışmalarında son zamanlarda bitkilere olan eğilimi artırmıştır. Demir nanopartiküllerinin yeşil sentezi metodu ile elde edilen ajanların akciğer kanser hücreleri üzerine sitotoksik etkileri farklı çalışmalarda rapor edilmiştir. Ancak bu çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu bağlamda, bu çalışmada önemli biyolojik aktivitelere sahip olan Lamiaceae familyasına ait Teucrium multicaule'nin su fraksiyonunun FeSO4 çözeltisi ile Fe-NP'lerine indirgemek için Fe nanopartiküllerini sentezlemek ve Teucrium multicaule - FeSO4 nanopartiküllerinin (TM-FeNP) A549 akciğer kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik, apoptotik ve proinflamatuar özelliklerinin belirlenmesiyle antikanser aktivitelerini belirlemektir. Sonuç olarak TM-FeNP'nin A549 kanser hücreleri üzerine antikanser aktivitesinin bulunduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Applications of biosynthesized iron nanoparticles are widely used worldwide due to the increase in the development of highly efficient, low-cost and environmentally friendly nanomaterials. An important area of research in bio-nanotechnology is the synthesis of nanoparticles with different chemical compositions, sizes and shapes. Especially considering the presence of many chemicals in plants and their roles in biological activities, the interest in plants has recently increased in nanoparticle synthesis and addition studies. The cytotoxic effects of agents obtained by the green synthesis method of iron nanoparticles on lung cancer cells have been reported in different studies. However, the number of these studies is quite limited. In this context, in the present study it was aimed to synthesize Fe nanoparticles to reduce the water fraction of Teucrium multicaule to Fe-NPs with FeSO4 solution and to determine their anticancer activities including cytotoxic, apoptotic, proinflammatory properties of Teucrium multicaule - FeSO4 nanoparticle on lung cancer cells A549 Consequently, it was determined that TM-FeNP has important anticancer activities on A549 lung cancer cells.