Farklı yetiştiricilik koşulları ve doğal ortamlardan elde edilen levrek (Dicentrarchus labrax)'lerin vücut kimyasal kompozisyonlarının karşılaştırılması
Comparison of body chemical compositions of sea bass (Dicentrarchus labrax) obtained from different culture conditions and natural habitats
  1. Tez No: 919731
  2. Yazar: EŞREF AKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TAŞBOZAN, ÖĞR. GÖR. CELAL ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Balıklarda besinsel kompozisyon ve yağ asitleri profilleri genel itibariyle, balığın türü, yaşı, cinsiyeti, yaşadığı ortam ve mevsim gibi faktörlere bağlı olarak önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. Bu çalışmada, farklı doğal ortamlar (Lagün ve deniz) ve farklı yetiştirme koşullarından (Tatlı su havuz ve deniz kafesi) elde edilen levreklerin vücut kimyasal kompozisyonlarının karşılaştırılması amaçlamıştır. Her bir koşul için 10 adet pazar boyutunda bireyler örneklenmiştir. Analiz sonuçlarına göre, doğal ortamlardan elde edilen balıklarda ham yağ değerlerinin yetiştiricilik koşullarına göre önemli ölçüde farklı olduğu belirlenmiştir (P≤0,05). En yüksek ham yağ düzeyine sahip grup, deniz kafesi grubunda (8.89±0.92) bulunmuş, en düşük grup ise denizden doğal olarak elde edilen grupta (0.89±0.14) yer almıştır. Balıkların protein değerlerinde de gruplar arasında farklar gözlemlenmiştir (P≤0,05) ve en yüksek protein değeri deniz kafesi grubunda (18.73±0.78) bulunmuştur. Yağ asitleri açısından, en düşük toplam SFA değeri tatlı su havuz grubunda olurken, diğer gruplarda daha yüksek ve birbirleri arasında benzer bulunmuştur (P≤0,05). MUFA değerleri kültür koşullarında doğal koşullara nazaran daha yüksek bulunmuş, en yüksek değer ise deniz kafes grubunda saptanmıştır (P≤0,05). PUFA seviyesi en yüksek olarak tatlı su havuzu koşullarında yetiştirilen grupta (28.77±0.39) gözlemlenmiş ve diğer gruplarda daha düşük ve kendi aralarında benzerlik bulunmuştur. Toplam ω-3 serisi yağ asitleri aynı grupta en yüksek seviyede gözlemlenirken, gruplar arasında farklar bulunmuştur (P≤0,05). Toplam ω-6 serisi yağ asitleri ise deniz kafesi grubunda en düşük seviyede bulunmuş, aynı grup için ω-3/ω-6 oranı ise en yüksek seviyede tespit edilmiştir. EPA+DHA değerleri deniz grubu ve tatlı su havuz grubunda ilk sırayı almış diğer gruplar daha düşük seviyelerde bulunmuştur (P≤0,05). AI ve TI değerleri doğal ortamlardan elde edilen bireylerde yetiştiricilik koşullarına göre daha yüksek bulunmuştur (P≤0,05). Elde edilen sonuçlara göre, besin kompozisyonu ve yağ asidi profillerinde bazı farklılıklar olsa da, tüm grupların insan tüketimi ve sağlığı için tavsiye edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nutritional composition and fatty acid profiles of fish generally vary significantly depending on factors such as species, age, sex, habitat, and season. This study aimed to compare the body chemical compositions of European sea bass (Dicentrarchus labrax) obtained from different natural habitats (lagoon and marine environments) and aquaculture systems (freshwater ponds and marine cages). For each condition, 10 market-size individuals were sampled. According to the analysis results, crude fat content significantly differed between fish from natural environments and those from aquaculture systems (P≤0.05). The highest crude fat level was found in the marine cage group (8.89±0.92), while the lowest was observed in the naturally caught marine group (0.89±0.14). Protein content also showed differences among groups (P≤0.05), with the highest protein level detected in the marine cage group (18.73±0.78). Regarding fatty acids, the lowest total saturated fatty acids (SFA) level was found in the freshwater pond group, whereas higher and similar values were observed in other groups (P≤0.05). Monounsaturated fatty acids (MUFA) levels were higher in cultured fish compared to those in natural environments, with the highest value recorded in the marine cage group (P≤0.05). The highest polyunsaturated fatty acids (PUFA) level was observed in the freshwater pond group (28.77±0.39), while the other groups exhibited lower and comparable levels (P≤0.05). Total ω-3 fatty acids were also highest in the freshwater pond group, with significant differences among the groups (P≤0.05). Total ω-6 fatty acids were lowest in the marine cage group, which also had the highest ω-3/ω-6 ratio (P≤0.05). EPA+DHA levels were highest in the marine and freshwater pond groups, while lower levels were observed in the other groups (P≤0.05). Atherogenic index (AI) and thrombogenic index (TI) values were higher in fish from natural environments compared to those from aquaculture systems (P≤0.05). Based on the results, despite some differences in nutritional composition and fatty acid profiles, all groups were deemed suitable and recommended for human consumption and health.