Ege Denizi'ndeki sinarit (Dentex dentex) ve sivriburun karagöz (Diplodus puntazzo) balıklarının doğal ve kültür popülasyonları arasındaki genetik etkileşim ve varyasyonların moleküler markırlarla belirlenmesi ve gelecekteki durum tahmini
Determination of genetic interactions and variations between natural and cultured populations of common dentex (Dentex dentex) and sharpsnout seabream (Diplodus puntazzo) fishes in Aegean Sea by molecular markers and prediction of future status
- Tez No: 841466
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Genetik, Su Ürünleri, Marine Science, Genetics, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Küresel ısınmanın olumsuz etkileri ile birlikte, dünya nüfusundaki hızlı artış karşısında insanların ihtiyaç duyduğu hayvansal protein ihtiyacının karşılanabilmesi için su ürünleri yetiştiriciliğinin tüm Dünya'da üretim alanı ve kapasitesinin artması beklenmektedir. Ancak kaçınılmaz olarak bu artışın doğal ekosistem üzerinde etkileri olacaktır. Bu etkilerden biride doğal ortamda bulunan ve genetik olarak daha fazla heterozigot yapıda olan bireyler ile çeşitli nedenlerden dolayı yetiştiricilik ortamlarından doğal ortama kaçan ve genetik olarak daha çok homozigot yapıda olan aynı türün bireyleri arasındaki döllenmeden kaynaklanan genetik çeşitliliğin azalması riskidir. Mümkün mertebede ekolojik olarak sürdürülebilir üretimin sağlanabilmesi için bu ilişkilerin anlaşılması önemlidir. Sinarit (Dentex dentex) ve Sivriburun karagöz (Diplodus puntazzo) Türkiye'nin Ege ve Batı Akdeniz bölgelerinde yetiştiriciliği yapılan balık türleridir. Bu çalışma ile bu iki türün doğal ve kültür popülasyonları arasındaki genetik etkileşim ve varyasyonların moleküler markırlar ile belirlenmesi ve gelecekteki durum tahmini yapılması amaçlanmıştır. Balık materyalleri için Ege Denizi ve Batı Akdeniz'de Karaburun, Çeşme, Kuşadası, Güllük, Bodrum, Çanakkale ve Antalya olmak üzere 7 farklı lokasyon belirlenmiştir. Kültür ve doğal olmak üzere Sinarit balığından toplam 53 örnek, Sivriburun karagöz balığından 58 adet örnek incelenmiştir. Sinarit türünde Ct ve Tm değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Along with the negative effects of global warming, it is expected that the production area and capacity of aquaculture will increase all over the world in order to meet the animal protein needs of people in the face of the rapid increase in the world population. However, this increase will inevitably have impacts on the natural ecosystem. One of these effects is the risk of decreasing genetic diversity due to fertilization between individuals of the same species, which are genetically more heterozygous in the natural environment, and individuals of the same species, which are genetically more homozygous and escape from aquaculture environments to the natural environment for various reasons. It is important to understand these relationships in order to ensure ecologically sustainable production as far as possible. Common Dentex (Dentex dentex) and Sharpsnout Seabream (Diplodus puntazzo) are fish species farmed in the Aegean and Western Mediterranean regions of Turkey. The aim of this study was to determine the genetic interactions and variations between the natural and cultured populations of these two species by molecular markers and to predict the future status. Seven different locations in the Aegean Sea and Western Mediterranean, namely Karaburun, Çeşme, Kuşadası, Güllük, Bodrum, Çanakkale and Antalya were determined for the fish materials. A total of 53 specimens of Common Dentex fish and 58 specimens of Sharpsnout Seabream fish, both cultured and natural, were examined. There was no statistical difference (p>0.05) between the groups in terms of Ct and Tm values.