Primer dismenoreli kadınların menstrual siklus fazlarında ağrı algısının incelenmesi
Investigation of pain perception in menstrual cycle phases of women with primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 919749
  2. Yazar: MİRAY ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez, katastrofik ağrı ile adet ağrısı şiddeti arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır.Literatürde katastrofik ağrı ile adet ağrısı şiddeti arasındaki ilişkiyi kapsamlı bir şekilde araştıran bir çalışma yoktur. Bu nedenle bu çalışmada primer dismenoreli kadınlarda menstrüasyon ve diğer siklus fazlarında ağrı algısının (ağrı şiddeti, ağrı eşiği, ağrı toleransı) değişimi araştırıldı. ve primer dismenoreli kadınlarda ağrının katostrafizasyonu olup olmadığı yani retrospektif sorgulama ile dismenorede ağrılı anda yapılan değerlendirmelere göre kişinin algıladığı ağrının nasıl değiştiği yani katastrofikasyonun varlığı araştırılmıştır.Bu çalışmanın sonuçları izinde ağrı anındaki değerlendirme ile sonradan algılanan ağrı değerlendirmeleri karşılaştırıldığında dismenoreli kadınlar eğer ağrıyı katostrofize ediyorsa , dismenoreli kadınlarda ağrı hafızası oluşturmadan , ağrı sırasında ağrıyı bloke etmek fizyoterapi ve rehabilitasyon program hedeflerimiz arasında olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigate the relationship between pain catastrophizing and menstrual pain severity.There is no study in the literature that comprehensively investigates the relationship between pain catastrophizing and menstrual pain severity.Therefore, in this study, the change in pain perception (pain intensity, pain threshold, pain tolerance) during menstruation and other cycle phases in women with primary dysmenorrhea was investigated and whether there is catostrafization of pain in women with primary dysmenorrhea, that is, how the pain perceived by the person changes compared to the evaluations made at the painful moment in dysmenorrhea with retrospective questioning, in other words, the presence of catastrophization was investigated.When the results of this study are compared with the assessment of pain at the time of the pain and the assessment of perceived pain afterwards, if women with dysmenorrhea catatrophize the pain, blocking pain during pain without creating a pain memory in women with dysmenorrhea will be among our goals in the physiotherapy and rehabilitation program.