Dodurga fayının (Ankara kuzeyi) kinematiği, sismotektoniği ve uydu görüntüleri ile yapısal analizi
Kinematics, sismotectonics and structural analysis with satellite image of the Dodurga fault (North Ankara)
  1. Tez No: 919753
  2. Yazar: SAVAŞ BAĞDADİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma Dodurga Fayı'nın geçtiği bölgenin kinematiği, sismotektoniği ve uydu görüntüleri ile yapısal analizini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Dodurga Fayı, Ankara'nın hemen kuzey doğusunda bulunmaktadır. Fay, yaklaşık Kuzey-Güney uzanıma sahip olup yaklaşık 30 km lik bir uzunluk sunmaktadır. Bu fay, hemen kuzeyinden geçen sağ yanal doğrultu atımlı Kuzey Anadolu Fayı ile birlikte çalışan ve normal bileşeni olan sol yanal doğrultu atımlı bir fay segmenti olarak tanımlanmıştır. Aynı zamanda bu bölge ülkemizin deprem üretme potansiyeli olan diri fay alanlarından birisidir. Dodurga Fayı üzerinde son yüzyılda 6 Haziran 2000 tarihinde 6 büyüklüğünde bir deprem olmuştur. Bu çalışma kapsamında fay boyunca ve yakın alanlarında fay ile ilgili saha verileri derlenmiştir. Bu kapsamda 8 farklı lokasyonda 18 adet fay düzlemi verileri toplanmıştır. Ayrıca uydu görüntüleri üzerinde fay ile ilgili morfolojik veriler toplanmış ve görüntü üzerinde çizgisellikler belirlenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda bölgede Dodurga Fay Sistemi adı altında K10°D doğrultusunda uzanan sol yanal doğrultu atımlı faylar, K50-80°D arasında uzanan sağ yanal doğrultu atımlı faylar tespit edilmiştir. Ayrıca çoğunlukla KB-GD doğrultulu verev atımlı normal faylar gözlenmiştir. Sonuç olarak günümüzde bölgede etkin olan KB-GD doğrultulu sıkışma rejimi ve bununla uyumlu KD-GB doğrultulu genişleme rejiminin verileri bu bölgede gözlenmiştir. Bu fay, geçmişte olduğu gibi günümüzde de orta büyüklükte (magnitüdü 6 ya kadar olan) deprem üretme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the kinematics, seismotectonics, and structural analysis of the region through which the Dodurga Fault passes, using field data and satellite imagery. The Dodurga Fault is located just northeast of Ankara. The fault has an approximately North-South orientation and extends for about 30 km. It is defined as a left-lateral strike-slip fault segment with a normal component that works in conjunction with the right-lateral strike-slip North Anatolian Fault, which passes just to its north. This region is also one of Turkey's active fault zones with the potential to generate earthquakes. On June 6, 2000, a magnitude 6 earthquake occurred on the Dodurga Fault, marking the most significant seismic event in the past century in this area. As part of this study, field data related to the fault were collected along and near the fault. Data from 18 fault planes were gathered from 8 different locations. Additionally, morphological data related to the fault were collected using satellite imagery, and lineaments were identified on the imagery. As a result of these studies, faults under the Dodurga Fault System were identified, including: Left-lateral strike-slip faults trending N10°E, right-lateral strike-slip faults trending between N50°E and N80°E, oblique-slip normal faults predominantly trending NW-SE. In conclusion, the current NW-SE compression regime and the compatible NE-SW extensional regime were observed in the region. The Dodurga Fault has the potential to generate moderate earthquakes (up to magnitude 6) today, as it has in the past.