Diş hekimliği özelinde fotopolimerizasyon temelli stereolitografik eklemeli imalat ile üretilen geçici diş reçinelerinin aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of the wear behavior of temporary dental resins produced by photopolymerization-based stereolithographic additive manufacturing for dentistry specific
- Tez No: 919756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞIN BOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Eklemeli imalat (Eİ), otomotiv, havacılık, tıp ve diş hekimliği gibi birçok farklı sektöre uygulanabilen çok yönlü bir teknolojidir. Hızlı prototipleme, ucuz proses ve karmaşık şekillerin üretilme yeteneği açısından büyük bir potansiyele sahiptir, katman katman baskı yöntemi gelecekteki endüstriyel üretim yöntemleri için umut verici alternatiflerden biridir. Bu bağlamda, bu tez çalışması önceki çalışmalardan farklı olarak, fotopolimerizasyon tabanlı Eİ teknolojisiyle üretilen özel diş numunelerinin sürtünme ve aşınma özelliklerini hem baskı parametreleri hem de kuru kayma testi değişkenlerine göre açıklamayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu tez çalışması, değişken pozlama süresinin, yapı yönünün ve kayma kuvvetinin, basılı numunelerin yüzey pürüzlülüğü, sertliği, sürtünme katsayısı, aşınma oranı ve hasar mekanizmaları üzerindeki birleşik etkilerini incelemek için yapılan ilk çalışmadır. Sonuçlar, 8 saniyelik pozlama süresiyle dikey üretilen numuneler için maksimum ortalama sertlik değerinin 89.8 Shore D olduğunu göstermiştir. Ek olarak, dikey basılan numuneler yatay numunelere göre daha iyi aşınma direnci gösterdiği ve artan pozlama süresi genellikle numunelerin sertlik seviyelerini olumlu yönde etkilemiştir. En az hacim kaybı 78 mm³ ile 5 N kuvvet altındaki dikey numunede olmuştur. Test kuvvetinin artması sürtünme katsayısı sonuçlarında azalmaya neden olmuştur ve numunelerde hacim kaybı artışını tetiklemiştir. Tüm numuneler arasında, hesaplanan sürtünme katsayısı değerleri 0,3 ile 0,87 arasında değişmiştir. Ayrıca taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı spektroskopi (EDS) analizleri, artan polimerizasyon sürelerinin, nihai hacim kaybı sonuçlarını belirleyen değişen temas yüzeyi karşılaştırmalarının yapıldığını göstermiştir. Ayrıca, deformasyonun doğasının anlaşılması ve hasar mekanizmasının tespiti için mikro ölçekli tetkiklerde yapılmıştır. Bu bilgiler ışığında elde edilen deneysel verilerle, bulguların Eİ ve diş hekimliği alanlarında gelecekteki çalışmalara geniş bir bakış açısı getirebileceği ve pratik uygulamalarda hasta sağlığına olumlu katkı sunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing (AM) of polymers is a highly versatile technology that can be applied to many independent sectors like automotive, aviation, medicine, and dentistry. Since it has great potential for rapid prototyping, clean process concepts, and the ability to produce complex shapes, the layer-by-layer printing method is one of the most promising alternatives for future industrial production efforts. In that sense, different from the previous studies, this workaims to elucidate the friction and wear properties of the special dental samples manufactured via photopolymerization-based AM technology according to both for printing parameters, and dry sliding test variables. Also, this is the first initiation to examine the combined influences of the UV exposure time, building direction, and sliding force on the surface roughness, hardness, friction coefficient, wear rate, and main plastic damage mechanism of the printed samples. The results showed that the maximum average hardness value was detected as 89.8 Shore D for vertically built samples printed with 8 s exposure time. In addition, vertically printed samples exhibited better wear resistance than the horizontal samples and the rising exposure time generally affected affirmatively the hardness levels of the samples. The lowest volume loss of 78 mm³ belonged to the vertical sample at 5 N. Further, increasing test force levels caused a decrease in the friction coefficient results and triggered the volume loss increase in the samples. Among all samples, the calculated friction coefficient values changed between 0.3 and 0.87. On the other side, scanning electron microscopy (SEM), and energy-dispersive spectroscopy (EDS) analyses pointed out that ascending exposure times led to the altering contact surface matchings determining the final volume loss outcomes. In addition, micro-scale examinations were conducted to understand the nature of the deformation and to determine the damage mechanism. In the light of this information, it is thought that the findings can provide a broad perspective to future studies in the fields of EI and dentistry and contribute positively to patient health in practical applications.