Dental tedavi sırasında ebeveyn varlığının veya yokluğunun çocuğun davranışı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of parental presence or absence on child behaviour during dental treatment
  1. Tez No: 852320
  2. Yazar: ELİF SEVDE KARAEVREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE IŞIL ORHAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasının amacı 4-7 yaş arasındaki çocuklarda dental tedavi sırasında ebeveyn varlığının veya yokluğunun çocuğun davranışı üzerine etkisini incelemek, ayrıca ebeveynin dental kaygısı ile çocuğun dental kaygısı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Tepebaşı Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Diş Hekimliği Kliniğine başvuran hastalar arasından 72 çocuk (38 kız, 34 erkek; yaş ort. 5,50±1,14 yıl) çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar dental tedavi sırasında ebeveyn-çocuk birlikte, ebeveyn-çocuk fiziksel olarak ayrı ve ebeveyn-çocuk görsel ve fiziksel olarak ayrı olacak şekilde rastgele üç gruba ayrılmıştır. Çocukların preoperatif kaygı düzeyleri ilk seansta CFSS-DS ve VRT ile değerlendirilmiştir. Ebeveynin dental kaygısını belirlemek için CDAS kullanılmıştır. 1 hafta sonraya restoratif tedaviler için randevu verilmiştir. İkinci seans boyunca hastaların nabız ve kan oksijen satürasyonları 30 sn. aralıklarla ölçülmüştür. Tedavi süreci, seansın başından sonuna kadar kamera ile kaydedilmiş ve çocukların davranışları bağımsız bir diş hekimi tarafından Frankl Davranış Skalasına göre skorlanmıştır. Tedavi sonrasında; çocukların postoperatif kaygı düzeyleri CFSS-DS ve VRT ile değerlendirilmiştir. Gruplar arasında nabız ve kan oksijen satürasyonu bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Hastaların tedavi öncesi CFSS-DS puanları ile ebeveynlerinin CDAS puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Tedavi öncesi veya tedavi sonrası CFSS-DS ve VRT puanları bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Gruplar arasında Frankl Davranış skorlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22.0 programı kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p≤0.05 kabul edilmiştir. v Çalışmamızın sınırları dahilinde 4-7 yaşları arasındaki çocuklarda ebeveynin varlığı veya yokluğuna göre dental korku ve kaygı açısından fark bulunmamıştır. Ebeveyn kaygısı ile çocuğun kaygısı arasında ilişki belirlenmemiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre dental tedaviler sırasında ebeveynin konumu açısından kesin bir yargıda bulunmak mümkün değildir. Ebeveyn varlığı veya yokluğuna hasta özelinde karar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effect of parental presence or absence on the child's behavior during dental treatment in children aged 4-7 years, as well as the relationship between parental dental anxiety and child dental anxiety. Seventy-two children (38 girls, 34 boys; mean age 5.50±1.14 years) were included in the study among the patients who applied to the Pediatric Dentistry Clinic of Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Dentistry Tepebaşı Oral and Dental Health Training and Research Hospital. The patients were randomly divided into three groups: parent-child together, parent-child physically separated, and parent-child visually and physically separated during dental treatment. The preoperative anxiety levels of the children were assessed by CFSS-DS and VRT in the first session. CDAS was used to determine the parents' dental anxiety. A week later, an appointment for restorative treatments was scheduled. During the second session, pulse rate and blood oxygen saturation were measured at 30-s intervals. The treatment process was videotaped from start to finish, and the children's behavior was graded using the Frankl Behaviour Scale by an independent dentist. Following treatment, the children's postoperative anxiety levels were assessed using CFSS-DS and VRT. There was no statistically significant difference between the groups in terms of pulse rate and blood oxygen saturation. There was no statistically significant relationship between the patients' pre-treatment CFSS-DS scores and their parents' CDAS scores. In terms of CFSS-DS and VRT scores before and after treatment, no statistically significant difference was found between the groups. According to Frankl Behavior scores, there was no statistically significant difference between the groups. The IBM SPSS Statistics 22.0 program was used to analyze the data. The statistical significance level p≤0.05 was accepted. Within the limits of our study, there was no difference in dental fear and anxiety in children aged 4-7 years according to the presence or absence of parents. vii There was no link found between parental and child anxiety. According to the findings of this study, it is impossible to make a definitive judgment regarding the parent's position during dental treatments. The presence or absence of a parent should be determined on a case-by-case basis.