Alanya'da 2010 yılı sonrasında yaşanan yerel turizm politikası sorunları ve çözüm önerileri
Local tourism policy problems experienced in Alanya after 2010 and solution suggestions
  1. Tez No: 919764
  2. Yazar: HİLMİYE KISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Turizm vergi alanlarının yaratılması, istihdamın arttırılması, döviz girdisinin sağlanması ve ödemeler dengesindeki olumlu katkılarından dolayı ekonomiyi canlandıran lokomotif bir sektördür. Turizmin bu özelliği ve diğer sektörler üzerindeki önemli etkileri nedeniyle ayrı bir politika olarak ele alınması gerekmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı Alanya özelinde 2010 yılından günümüze yerel turizm politikaları ile ilgili sorunların tespit edilmesi ve gelecek dönemlerde daha verimli politikaların hazırlanmasına yönelik önerilerin sunulmasıdır. Çalışma turizm politikalarının yerel düzeyde oluşturulması ve uygulanmasında yer alan aktörlerin saptanması ve bu aktörler arasındaki katılımcı ilişkilerinin ortaya çıkarılması açısından önemli verileri içermektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi uygulanmıştır. Görüşme kapsamında amaçlı örnekleme tekniği kullanılarak Alanya'da yerel turizm politikalarının oluşturulmasında etkili olan kamu ve özel sektör aktörleri ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler sonunda elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak Alanya'da yerel turizm politikasının oluşturulmasında rol alan aktörlerin bu süreçte gerekli ölçüde aktif olarak yer almadıkları ve destinasyonda yer alan sivil toplum kuruluşlarının (STK) faaliyetlerinde şeffaf ve gözlemlenebilir kurumsal yönetim tekniklerinden yararlanamadıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism is a locomotive sector that revitalizes the economy due to the creation of tax areas, increasing employment, providing foreign currency inflow and positive contributions to the balance of payments. Due to this feature of tourism and its significant effects on other sectors, it should be considered as a separate policy. In this context, the aim of the study is to identify the problems related to local tourism policies in Alanya from 2010 to the present and to offer suggestions for the preparation of more efficient policies in the future. The study contains important data in terms of identifying the actors involved in the creation and implementation of tourism policies at the local level and revealing the participatory relationships between these actors. The phenomenological pattern, one of the qualitative research methods, was used in the study. Semi-structured interview method was used as a data collection tool. Within the scope of the interview, in-depth interviews were held with public and private sector actors who are effective in creating local tourism policies in Alanya, using purposeful sampling technique. The data obtained because of the interviews were analysed using descriptive analysis and content analysis methods. As a result, it has been understood that the actors involved in the creation of the local tourism policy in Alanya are not actively included in this process to the necessary extent and the non-governmental organizations (NGO) in the destination cannot benefit from transparent and observable corporate management techniques in their activities.