Web tabanlı GNSS değerlendirme yazılımlarının performansları
Performance of web-based GNSS processing software
  1. Tez No: 919765
  2. Yazar: NEVRİYE GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Web tabanlı GNSS değerlendirme yazılımları son zamanlarda araştırmacıların ilgisini çeken ve birçok bilimsel çalışmaya konu olan, klasik değerlendirme yöntemlerine bir seçenek olarak geliştirilmiştir. Web tabanlı GNSS yazılımları kullanıcıların cm/dm doğrulukta koordinat elde etmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda, bu yazılımların genel olarak ücretsiz olması, internet tarayıcısı ve bağlantısının olduğu her yerde erişim imkanı sağlaması, kullanıcıların yüksek düzeyde GNSS bilgisine sahip olmasını gerektirmemesi, son derece basit kullanıcı arayüzüne sahip olmaları gibi birçok avantaj bu yazılımların tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada web tabanlı ve açık kaynak kodlu GNSS yazılımlarının performansları araştırılmıştır. Çalışma kapsamında farklı enlemlerde/boylamlarda beş adet IGS istasyonu (NOT1, SULP, ANK2, BOR1 ve MIKL) seçilmiştir. İlk olarak, GNSS ölçüleri üzerine olumsuz etkisi olan Uzay İklim Koşulları indislerinden Kp, Dst, F10.7, Bz (GSE, GSM)' nın etkisi araştırılmıştır. Seçilen tarih aralığında Uzay İklim koşullarının hepsinin genel olarak sakin kaldığı görülmüştür. Bunun sonucunda, IGS noktalarındaki ölçüler kullanılarak 24 saatlik RINEX verileri 6 ve 12 saatlik dilimlere ayrılarak, web tabanlı (CSRS-PPP, MagicGNSS, APPS, Trimble-RTX, IBGE-PPP, IGN-PPP, AUSPOS, OPUS) ve açık kaynak kodlu değerlendirme yazılımları (raPPPid, PPPH) ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde, elde edilen koordinatlar, referans değerlerle doğruluk açısından karşılaştırılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Tüm saatlik dilimlerde yapılan değerlendirmeler karşılaştırıldığında web tabanlı CSRS-PPP ve APPS yazılımları ile açık kaynak kodlu raPPPid yazılımının diğer yazılımlara kıyasla daha başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. Sonuç olarak, Uzay İklim Koşullarının sakin kaldığı ve seçilen istasyon noktaları dikkate alındığında web tabanlı GNSS değerlendirme yazılımlarının açık kaynak kodlu yazılımlara göre kullanımının kolay olduğu, hesaplanan koordinatların referans koordinatlara daha iyi yaklaşım gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Web-based GNSS processing software has been developed as an alternative to classical processing methods, which have recently attracted the attention of researchers and have been the subject of many scientific studies. Web-based GNSS software allows users to obtain coordinates with cm/dm accuracy. At the same time, many advantages such as the fact that these software are generally free of charge, can be accessed anywhere with an internet browser and connection, do not require users to have a high level of GNSS knowledge, and have a very simple user interface make these software preferred. In this study, the performance of web-based and open source GNSS software have been investigated. Five IGS stations (NOT1, SULP, ANK2, BOR1 and MIKL) at different latitudes/longitudes were selected for the study. Firstly, the effect of the Space Weather Condition indices which have a negative effect on GNSS measurements (Kp, Dst, F10.7, Bz (GSE, GSM)) was investigated. It was observed that all of the Space Weather conditions remained generally quiet during the selected date range. As a result, 24-hour RINEX data were divided into 6- and 12-hour segments using measurements at IGS stations and processed with web-based (CSRS-PPP, MagicGNSS, APPS, Trimble-RTX, IBGE-PPP, IGN-PPP, AUSPOS, OPUS) and open source (raPPPid, PPPH) processing software. In the evaluations, the coordinates obtained were compared with reference values for accuracy and the results were interpreted. Comparing the evaluations in all hourly periods, it was observed that the web-based CSRS-PPP and APPS software and the open source raPPPid software gave more successful results than other software. As a result, it was seen that web-based GNSS processing software is easier to use than open source software, and the calculated coordinates show better approximation to the reference coordinates when the space weather conditions remain calm and the selected stations are taken into consideration.