Çift kutuplu nötrosofik dörtlü graflar üzerine bazı karar verme uygulamaları
Some decision making applications on bipolar neutrosophic quadruple graphs
  1. Tez No: 919766
  2. Yazar: İLHAMİ ASLANSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KARGIN, PROF. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu yüksek lisans tezi 5 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, DEMATEL metodu graflar, nötrosofik grafların tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümde; DEMATEL metodunun adımları, nötrosofik kümelerin, nötrosofik grafın, nötrosofik dörtlü kümelerin tanımı ve özellikleri verildi. Üçüncü bölümde ise; çift kutuplu genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik dörtlü graflar ve temel özellikleri incelendi ve bu yapı ile ilgili örnekler verildi. Dördüncü bölümde çift kutuplu genelleştirilmiş küme değerli nötrosofik dörtlü graflarda DEMATEL metodunun adımları verildi. Bu metotta ilk kez sadece graflardan faydalanılarak DEMATEL metodunun başlangıç verileri elde edildi. Ayrıca bu metodun bir uygulaması yapıldı. Aynı uygulamanın verilerini, çift kutuplu tek değerli nötrosofik kümelerde de kullanarak iki farklı uygulamanın sonuçları karşılaştırıldı. Son bölümde ise tezden elde edilen sonuçlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
This master's thesis consists of 5 chapters. In the first chapter, DEMATEL method graphs and the historical development of neutrosophic graphs were mentioned. In the second part; The steps of the DEMATEL method, the definition and properties of neutrosophic sets, neutrosophic graph, and neutrosophic quadruple sets are given. In the third part; Bipolar generalized set-valued neutrosophic quadruple graphs and their basic properties are examined and examples of this structure are given. In the fourth chapter, the steps of the DEMATEL method in bipolar generalized set-valued neutrosophic quadruple graphs are given. In this method, for the first time, the initial data of the DEMATEL method was obtained by using only graphs. Additionally, an application of this method was made. The results of two different applications were compared by using the same application's data on bipolar single-valued neutrosophic sets. In the last chapter, the results obtained from the thesis are given.