A. Ali Ural'ın denemelerinde tematik yapı
Thematic structure in A. Ali Ural's essays
  1. Tez No: 919767
  2. Yazar: MELİKE YAYLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHMURAT ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
A. Ali Ural; şiir ve denemeleriyle tanınmış, aldığı ödüllerle ön plana çıkmış aynı zamanda akademisyen kimliğine sahip bir edebiyatçıdır. 1999 yılında yayımladığı ilk Posta Kutusundaki Mızıka ile deneme yazmaya başlamış ve ardından on bir deneme kitabı daha kaleme almıştır. Eserlerini kurucusu olduğu Şule Yayınlarında neşreden A. Ali Ural, denemelerinde bireysel ve toplumsal konulara yönelmiş ve özellikle toplumsal duyarsızlık ve ahlâkî yozlaşma konuları üzerinde durmuştur. Ural, şiirsel bir dille oluşturduğu denemelerinde alıntı söz, manzume, ayet ve hadislere yer vererek ifade etmek istediği anlamı güçlendirmiştir. Bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; denemenin tanımına, Doğu'da ve Batı'daki gelişimine ve diğer yazın türleriyle olan ilişkisine yer verilmiştir. İkinci bölümde; A. Ali Ural'ın hayatına, eserlerine ve incelemeye konu edilen deneme kitaplarının tanıtımına yer verilmiştir. Çalışmanın esas gövdesini oluşturan üçüncü bölümde ise yazarın bütün denemeleri, işlenen temalara göre tasnif edilerek irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A. Ali Ural; He is a man of letters who has recently become known for his poems and essays, has come to the fore with the awards he has received, and also has an academic identity. He started his essayism with the Harmonica in the Mailbox, which was his first essay book published in 1999, and subsequently published eleven more essay books. A. Ali Ural, who published his works in Şule Publications, which he founded, focused on individual and social issues in his essays and especially focused on social insensitivity and moral corruption. Ural strengthened the meaning by including quotes, poems, verses and hadiths in his essays that he created in a poetic style. This study consists of 3 parts. In the first part, the definitions of the essay, its history, its development in the East and West, and its relations with other literary genres are included. In part 2; In the 3rd chapter, which constitutes the main body of the study, while A. Ali Ural's life, works and introductions of the essays that are the subject of the study are touched upon; A total of twelve books, from the author's first attempt to his last, were examined one by one, and the identified themes were listed from most to least according to the number of times they were discussed.